vineri, 19 aprilie, 2024

Victorie în mocirlă! Roșu, la prima izbândă: UTA – Dunărea 2-0 (FOTO)

de Lucian Dănilă | 23 octombrie 2016, 7:58 PM | Sport

0

Am ajuns la stadion cu o oră înainte de startul partidei. Nu prea îmi iese acest lucru de obicei, dar la acest meci am făcut-o intenționat, de vină fiind amintirea barajului din 4 iunie, atunci când UTA a reușit acea „remontada” chiar împotriva Dunării, iar cu o oră înaintea jocului 2.000 de oameni umpleau mica arenă din Aradul Nou cântând neîntrerupt vreme de aproape patru ore.

Țin minte că atunci mi se făcea pielea de găină la ieșirea fotbaliștilor Bătrânei Doamne la încălzire. Ieri nu a mai fost așa. Ieri am simțit o atmosferă specifică fotbalului mic: mocirla pe care s-a disputat jocul, numărul redus de spectatori, fără entuziasm de data aceasta, plus acei chibiți care, în loc să încurajeze jucătorii arădeni, îi înjurau la prima greșeală și aveau o singură placă: „Roșule, schimbă-l!” Și-au plătit biletul, deci, în accepțiunea universală a chibiților, au dreptul să strige orice. Păi, spun eu, ori suntem fani, ori nu mai suntem…

Facebook-ul mi-a oferit tot felul de explicații. Am citit postări de-ale arădenilor care nu au fost la meci. Unii au crezut că plouă. Alții nu au venit din motive personale. Mai sunt și cei care nu au venit pentru că… Roli. O altă categorie este formată din cei care nu au venit pentru că… locul 9. Și atunci ce avem noi aici? Suporteri meteodependenți, suporteri cu probleme personale, și – poate cei mai mulți – suporterii de rezultat. Ei nu sunt „până la moarte cu UTA”. Primii se tem de o răceală, ultimii sunt doar la victorii.

În fine, să trecem la ale fotbalului, așa mic și mediocru cum e el la acest nivel. Laurențiu Roșu nu prea are noroc de când a venit la Arad. Antrenamente în imala de pe terenul al doilea de la baza Motorul, joc pe ploaie torențială la Satu Mare și debut în fața fanilor arădeni pe un teren în care mocirla trecea peste ghetele jucătorilor, un teren care ar putea scoate din foame întregi familii de chinezi, fiind propice culturilor de orez. Și atunci cum să vedem ideile tactice ale lui Roșu? Unde să ne arate școala spaniolă, țesături de pase, tiki-taka și din astea? Rămânem la ale noastre: tare și cu forță. „Mi-ar fi plăcut șimie un teren masă de biliard, dar nu avem ce face, ne adaptăm la ce avem”, spunea Roșu după meci. Meciul fiind televizat, iar a văzut o întreagă țară – atâția câți s-au uitat – să vadă condițiile minunate după Motorul, arena intrată în istorie după meciul cu Voluntari.

img_8177

Am văzut totuși unele schimbări. UTA a urcat câțiva metri mai sus, 10-15 metri. Pressing-ul, așa cum spunea Roșu la instalarea sa, se face de multe ori în jumătatea adversă, la 30-40 de metri de poarta adversă. Problema apare atunci când mingea e recuperată. Fără un mijlocaș care să dea pase filtrante direct pe cei doi atacanți, UTA își dezvoltă aproape fiecare acțiune pe flancuri, pierzând din rapiditate.

UTA putea deschide scorul încă din secunda 40. După un triunghi de pase între Michel Vlad și Filaret, mingea a ajuns la Petre care a tras de la 16 metri dar Lungu a respins în corner. A urmat un joc pe contre. Arădenii, cu Polgar și Filaret titulari în benzi, nu și-au lăsat adversarii să se apropie de poarta lui Miron decât prin mingi aruncate în careu. La poarta cealaltă, portarul Cezar Lungu și-a salvat de două ori echipa de la primirea unui gol, de fiecare dată pericolul venind de la Tănase.

În minutul 37 s-a rupt echilibrul numeric, Preoteasa primind al doilea avertisment după un fault la Tănase. După ce Strătilă era să-l surprindă pe Lungu cu un șut din unghi în urma unei lovituri libere, echilibrul numeric s-a refăcut în minutul 43. Michel Vlad a faultat la jumătatea terenului, arbitrul de centru i-a acordat cartonaș galben, dar la semnalizarea tușierului Chițoiu, centralul a întors decizia și l-a sancționat pe Tănase! Eliminarea acestuia pentru două „galbene” a aprins spiritele și în teren și în tribune.

Roșu a mutat la pauză: Jorza în locul lui Michel Vlad și Andor în locul accidentatului Gligor. S-a schimbat astfel sistemul dintr-un 4-3-2 (fiind doar 9 pe teren), într-un 3-4-2, cu Polgar, Manea și Filaret în defensivă, Strătilă,Chindriș, Jorza, Andor la mijloc, Petre și Curtuiuș în atac.

Apar ocaziile: Curtuiuș cu capul în plasa laterală din centrarea lui Andor, și apoi tot Curtuiuș,șut de la 18 metri peste poartă.

img_8102

În minutul 54 UTA deschis scorul: mingea a circulat pe traseul Jorza – Andor – Strătilă, ultimul a driblat un fundaș, a centrat în fața porții și Curtuiuș a marcat din fața lui Panait cu un șut în stânga lui Lungu, 1-0!

Apoi a început recitalul ratărilor lui Adrian Petre. În minutul 64 a trimis cu capul din 6 metri în bară, iar în minutul 87 a trimis peste poarta goală, dela 20 de metri, după ce îl depășise pe portarul Lungu! În tot acest timp, Dunărea forța egalarea, având un joc de posesie în jumătatea arădenilor, dar fără mari ocazii la poarta lui Miron. Totuși, Dunărea a marcat în minutul 91 prin Șandru, dar arbitrul a anulat reușita pentru offside.

Cu Strătilă obosit după ce a fost bolnav în timpul săptămânii, cu Copil și Burlă în tribune, Roșu a avut ocazia să îi ofere primele minute în Liga a 2-a lui Celea, UTA revenind pe final la un sistem 4-4-1, cu Petre în rol de mijlocaș, și Celea în centrul apărării, lângă Manea.

img_8088

Petre avea să închidă tabela la 2-0 în ultimele secunde ale jocului, după o acțiune individuală a lui Curtuiuș, care a driblat totul în partea dreaptă și i-a așezat mingea în fața porții tânărului atacant arădean care astfel a înscris al zecelea său gol în acest sezon și UTA – Dunărea, scor final 2-0!

Bucurie la final, Roșu a câștigat primul său meci din scurta-i carieră de antrenor principal, iar galeria s-a împăcat cu echipa după tensiunile de la finalul jocului cu Juventus.

Iar la final, „un salut de la Arad”, cu toate cele care au urmat și mai urmează… 🙂

img_8138

UTA ARAD – DUNĂREA CĂLĂRAŞI 2-0 (0-0)

Curtuiuș 54, Adrian Petre 90+4

►UTA: Bg. Miron – Polgar, Al. Manea, Gligor (cpt.)(Andor 46′), Filaret – Strătilă (Celea 73′), Chindriş, I. Tănase, Michel Vlad (Jorza 46′) – Ad. Petre, Curtuiuş

Rezerve neutilizate: Al. Barna – Cr. Costin, Covaci, Al. David

Antrenor: Laurenţiu Roşu

Eliminat: I. Tănase 43′ (cumul de cartonaşe galbene)

►Dunărea: C. Lungu (cpt.) – Ibrian, Bg. Panait, Şandru, D. Barna (Ciocâlteu 60′) – Zivanovic (V. Petre 84′), Preoteasa – P. Radu, Dobra (Ţenea 55′), Val. Balint – Kanda

Rezerve neutilizate: Gab. Popa – Danciu, Sil. Matei, M. Ştefan

Antrenor: Adrian Mihalcea

Eliminat: Preoteasa 37′ (cumul de cartonaşe galbene)

Arbitru: Cătălin Buşi (Râmnicu Vâlcea); Asistenţi: Raul Constantin Ghiciulescu (Lugoj) şi Andrei Nicolae Chiţoiu (Timişoara).