sâmbãtã, 20 aprilie, 2024

UTA, umilită în Cetatea Chindiei! Ce reacție a avut Roli Nagy?

de Lucian Dănilă | 23 martie 2016, 8:39 PM | Recomandările editorilor | Sport

2

UTA a pierdut fără drept de apel meciul cu Chindia Târgoviște și rămâne pe locul al treilea în clasamentul Seriei B2, cu șanse foarte mari de a prinde play-off-ul. Deși au plecat cu gând de victorie, jucătorii arădeni s-au întors cu coada între picioare pierzând la scor de neprezentare, 0-3.

Bătrâna Doamnă a avut șansele ei în prima repriză, dar Hlistei a ratat de trei ori marcarea măcar a unui gol atunci când scorul era încă egal, 0-0. Prima dată a trimis slab cu capul din careul mare după o centrare foarte bună a lui Strătilă, apoi a tras puțin peste poartă de la aproximativ 22 de metri, pentru ca ultima ratare să fie în urma unui șut mult peste poartă din poziție foarte bună.

Gazdele au marcat la finele primei părți, în minutul 42, prin Popa, iar apoi la începutul reprizei a doua prin Cerchez, care a trecut dintr-o simplă fentă de trei apărători arădeni. Cireașa pe tort a pus-o Honciu cu două minute înainte de final, și astfel meciul Chindia – UTA s-a încheiat cu scorul de 3-0!

CLICK AICI ȘI VEZI TOT REZUMATUL MECIULUI

CHINDIA – UTA ARAD 3-0 (1-0)

POPA 42, CERCHEZ 48, HONCIU 88

Chindia: 12 Meilă – 2 Martac, 5 Vătavu, 3 B. Dinu, 18 Pătru, 10 Honciu, 8 Mihai, 16 Stoica, 17 Neniță, 14 Popa, 13 Cherchez. Pe bancă: Aioani – 15 C. Dinu, 80 Vasile, 4 Ispas, 11 Neguț, 7 Grigore, 9 Nisipeanu. Antrenor: Nicu Croitoru.

UTA: 1 Miron – 20 Polgar, 6 Botiș, 15 Gligor, 14 Burlă – 18 Strătilă, 3 Chindriș, 13 Tănase, 10 Hlistei – 98 Man, 7 Curtuiuș. Pe bancă: 28 Anca – 19 Rus, 26 Manea, 8 Filaret, 9 Copil, 17 Jorza, 5 Roman. Antrenor: Roland Nagy.

Arbitri: Laurențiu Ionașcu (Buzău) – Andrei Roman (Tg. Neamț), Florin Cosma (Pt. Neamț). Rezervă: Cosmin Apetrei (Roznov). Observatori: Lucian Măiereanu (Brașov), Constantin Constantinescu (Slatina).

Ce a spus antrenorul Roland Nagy imediat după meci?

„E o înfrângere greu de digerat, după o primă repriză bună, când dacă înscriam – așa e la noi, cu ”poate” -, ne-am făcut viața grea, ca și la Baia Mare. Când ai în față un adversar care profită imediat de șansă, e greu să scoți ceva pozitiv. A doua repriză a început tocmai cum nu credeam, golul de 2-0 a fost moment psihologic, apoi am arătat destul de șifonați la contraatacurile lor. N-am arătat reacție, nu am avenit cu un plus de pe bancă. Istoricul e că am luat primul gol din nimic, mingea era departe de poarta noastră, dar în următoarele secunde am arătat rău. Am ratat aceea ocazie prin Dennis Man la sfârșitul primei reprize, la golul doi a fost lipsă de marcaj, iar la golul trei a fost consecința lucrurilor întâmplate în a doua repriză.

Am dorit să le punem cât probleme în momentul fix, Mitruț e un executant bun, însă minutul 47 ne-a lovit cum nu doream. Vrem să uităm cât mai repede acest joc, greu de digerat, repet, dar sperăm să remontăm acest rezultat rușinos. Suntem datori fotbalului și suporterilor. Avem potențial, dar fiecare trebuie să dea fotbalului mult mai mult. Face parte dintr-un campionat să pierdem, dar modul și maniera în care am fost înfrânți astăzi îmi plasă un gust amar. Cu siguranță vine și rândul altora să demonstreze că au potențial să joace la UTA. Am zis că nimic nu e realizat, fotbalului trebuie să îi dai zi de zi, doar așa poți ajunge la performanțe și glorie sportivă, atât individual cât și ca echipă

Repriza a doua am fost în șarje și corzi, nu am arătat reacție. Trebuie să ne revenim cât mai rapid posibil, analizăm tot ce s-a întâmplat la Târgoviște la următorul antrenament, acum sunt foarte supărat. Lucrurile sper să intre în altă linie, urmează un joc de orgolii la Pînocta, vrem punctele, dar nu vrem să arătăm saturați sau plictisiți. Nu dau în nimeni, îmi apăr jucătorii, am realizat multe împreună, dar trebuie să dăm continuitate și să avem atitudinea potrivită”, a declarat Roland Nagy pentru site-ul oficial al clubului, uta-arad.ro.