UTA s-a luminat! Au dat patru cu Luceafărul și și-au refăcut moralul

de Lucian Dănilă | 25 februarie 2015, 4:22 PM | Sport

0

Jucătorii Bătrânei Doamne au susținut un nou meci amical la Șiria, de data aceasta în compania formației bihorene Luceafărul Oradea. UTA revenea la Șiria la doar patru zile distanță de la înfrângerea, scor 0-4, cu FC Caransebeș.

Începutul jocului nu a fost unul de bun augur. Chiar dacă arădenii și-au creat trei situații de a marca prin Hlistei, Szekely și Silaghi, cei care au marcat primii au fost elevii fostului stelist Zsolt Musznay. Balea a marcat la prima ocazie de gol a oaspeților, acesta profitând de faptul că a rămas nemercat în careu l-a executat pe Bodea. Era minutul 34 și oaspeții conduceau cu 1-0.

Doar două minute a fost condusă Bătrâna Doamnă și egalarea a venit din vârful ghetei lui Strătilă. Mijlocașul arădean a centrat perfect pentru Hlistei, iar „Brilliantul” a marcat cu o lovitură de cap care a făcut inutil plonjonul lui Goia. La pauză s-a intrat la egalitate: 1-1.

Roli Nagy a făcut unele modificări la pauză, iar acest lucru era să se simtă și din punct de vedere al scorului, dar Cotoc a ratat din fața porții după ce Goia a respins în față un șut de la distanță al lui Burlă.

Desprinderea a avut loc în minutul 54, atunci când Szekely, atacantul sosit în urmă cu două săptămâni de la ACS Poli Timișoara, a șutat direct în vinclu din afara suprafeței de pedeapsă. În minutul 81, Piț s-a înscris și el pe lista marcatorilor, fostul jucător al lui AS Roma marcând cu capul după o centrare a lui Tudor, iar scorul arăta 3-1. Nu s-a terminat așa pentru că arădenii au mai înscris și în minutul 85 prin Copil, care a transformat cu siguranță un penalty. Specialitatea casei…

A fost o victorie de moral pentru UTA, după umilința din jocul cu Caransebeș.

Ultimul joc, din punct de vedere al rezultatului, nu ne-a făcut plăcere, dar astăzi am arătat tărie de caracter, putere și concentrare. A fost un joc reușit, cu goluri și ocazii. De aici pleacă fața echipei noastre”, a spus după meci Roli Nagy.

Jucătorii care nu au evoluat în meciul de la Șiria, Mitrea, Blănaru, Suslak, Popa, Leucuța, Wild, Dobrean, Bulza sau Gheorghiță, alături de jucători de la echipa a doua, întâlnesc de la această oră echipa Crișul Chișineu-Criș, meci care se dispută pe terenul formației din Liga a 4-a. Ousmane Gueye lipsește din motive medicale.

UTA Arad – Luceafărul Oradea 4-1 (1-1)

Hlistei 36, Szekely 54, Piț 81, Copil 85-11m / Balea 34

UTA:  Bodea – Voicu (78 Szekely), Botiș, Filaret (46 Cotoc), Burlă (70 Filaret) – Strătilă (75 Michel Vlad), Chindriș (70 Tudor), Tudor (46 Copil), Hlistei (46 Piț) – Szekely (70 Silaghi), Silaghi (46 Rus).

Luceafărul: Goia – Tătar, Popa, Ciuciu, Tegzeș – Balea, Pașca, Jude, Sfîrlea – Nichita, Modan. Au mai jucat: Agiurgioaie, Ghilea

Eliminați: Silaghi 80 / Tegzeș 80

Arbitri: Alexandru Ilea – Florin Vesa, Dinu Dobîndă.