joi, 28 martie, 2024

UTA s-a distrat la Caransebeș! Victorie la pas pentru arădeni

de Lucian Dănilă | 27 iulie 2014, 1:30 PM | Sport

0

Bătrâna Doamnă a jucat în această dimineață, la Caransebeș, meciul care părea a fi cel mai dificil al lunii iulie, dat fiind faptul că avea în față o divizionară secundă aflată într-o formă foarte bună în meciurile de pregătire. Echipa lui Roli Nagy s-a distrat cu adversara sa și a învins-o clar.

Primul gol a fost marcat de Petrică Dragoș, un atacant care a mai trecut și pe la ACU, iar ultima dată a fost la Satu Mare. Este jucătorul care în toamna trecută a marcat în minutee de prelungire ale jocului UTA – Olimpia, scor 1-2. Acesta a marcat din penalty, în minutul 8, lovitura de pedeapsă fiind acordată pentru un fault asupra lui Hlistei.

Gazdele au ratat o lovitură de pedeapsă în minutul 40, Mitrea reușind să pareze șutul.

UTA s-a distanțat după pauză. Filaret a reușit, în minutul 65, un gol dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri, iar Ousmane Mansour, fratele fostului polist Gueye Mansour, a marcat din „foarfecă” din afara careului în minutul 80 pentru 3-0! Mansour a venit în probe la Arad după ce ultima dată a fost la CS Mioveni. În 2012, senegalezul a fost legitimat la Oțelul Galați.

uta 2

Echipa din Caransebeș a marcat și ea până la final prin Săulescu, dar UTA a câștigat clar partida. Arădenii au arătat astfel că au potențial pentru a se lupta cu orice echipă din această zonă de țară.

A fost și un joc în care doi dintre noii sosiți s-au accidentat, Petcu și Vlad, iar Ivănică nu a evoluat din cauza unor probleme medicale.

Următorul meci al echipei UTA va fi miercuri, în Cupa României, cu Național Sebiș. Meciul se dispută la ora 17.30, pe terenul de la Sânicolaul Mic.

UTA (prima repriză): Mitrea – Ad. Popa, Petcu, Botiș Suslak – Gheorghiță , Burlă, Chindriș, Hlistei – Petrică Dragoș, Ciprian Rus.

Repriza a doua: Mitrea – Cotoc, Filaret, Voicu, Vlad (Ojog) – Dobrean, Copil, Anagor – Leucuța, Mansour (fratele fostului atacant de la Poli, e în probe), Bulza.