joi, 28 martie, 2024

UTA II oprește zborul „șoimilor”! Victorie chiar la Lipova (GALERIE)

de Lucian Dănilă | 20 aprilie 2015, 5:28 PM | Sport

0

Șoimii Lipova a pierdut pe propria arenă șansa de a reveni pe locul al doilea în Liga a 4-a arădeană. Gruparea antrenată de Marius Grad a pierdut pe propria arenă meciul cu tinerii Bătrânei Doamne, UTA II câștigând cu 2-1.

În tur a fost 4-1 pentru UTA II după un meci în care jucătorii lui Stupar, Păcurar și Tisza au zburdat. În urmă cu două săptămâni, jucătorii care evoluează pe arena din Șiria au pierdut pe propria arenă cu Unirea Sântana, iar acea înfrângere se pare că le-a făcut bine. Au câștigat în etapa trecută la Păuliș (scor 1-0), iar jocul de la Lipova l-au început în atac. UTA II a venit la Lipova cu mulți jucători de la prima echipă: Cotoc, Wild, Suslak, Michel Vlad, Leucuța, Bulza sau Dobrean.

Copaci, intrat în locul lui Ovidiu Ghergar (fratele lui Daniel care evoluează la Lipova), a deschis scorul în minutul 36. Trei minute mai târziu, Bulza a marcat pentru 0-2 și părea că lucrurile sunt încheiate.

În minutul 41, Mara – portarul oaspeților, comite o greșeală și scapă mingea în față de unde Flavius Pavel, jucător care anul trecut a evoluat pentru UTA Bătrâna Doamnă, a redus din diferență, făcând mult mai interesantă partea secundă.

Repriza a doua a fost foarte animată. După un început mai bun pentru UTA, care și-a creat câteva situații de gol, Lipova a început să dicteze jocul. În minutul 63, Calancea a trimis o „torpilă” de la 30 de metri dar mingea a întâlnit încheietura barelor căzând în fața porții, iar efortul lui Daniel Ghergar a fost apoi în van.

Șoimii au avut nenumărate cornere și lovituri libere din preajma careului utiștilor, majoritatea executate de Sergiu Popa, dar defensiva condusă de Cotoc și Wild a rezistat eroic, iar când mingea a trecut de ei a intervenit Mara.

În ultimul minut de joc, portarul Lipovei, Trifoi, a urcat în careul advers și chiar a fost aproape de a relua cu capul o minge centrată de Popa, dar a intervenit Mara. Acesta a repus foarte repede, Michel Vlad a făcut o cursă solitară pe partea stângă, i-a trimis mingea în centru lui Ghiunghiuș, dar execuția acestuia a fost defectuoasă deși poarta gazdelor era goală…

Astfel, UTA II își continuă parcursul bun din această primăvară, cu patru victorii din cinci jocuri, în timp ce Lipova ratează șansa de a urca pe podium, rămânând cu 30 de puncte.

„Am avut un meci greu împotriva unei echipe motivate care luptă pentru primele locuri. Am controlat autoritar prima parte, am înscris, dar o greșeală de portar i-a readus în joc pe adversari. A doua repriză a fost mai echilibrată. Lipova a jucat cu mingi lungi, au avut multe lovituri libere, unele pe merit, altele puțin mai ușor acordate. Pe acest fond, au avut chiar și o bară, în vinclu. Îmi felicit băieții pentru efort”, spune Dan Stupar, antrenorul oaspeților.

Șoimii Lipova – UTA II Șiria 1-2 (1-2)

Flavius Pavel 41 / Copaci 36, Bulza 39

Șoimii: Trifoi – Orza, Moisă, L. Calancea, Denuț, Borlean (D. Ghergar), Cati, Sg. Popa, Gornic (Borteș), Fl. Pavel, Petrila.

UTA II: Mara – Prună, Wild, Cotoc, Suslak, O. Ghergar (Copaci), Tănase, Dobrean (Ghiunghiuș), Vlad, Bulza (Petrache), Leucuța.

Sânt

1. PROGRESUL PECICA   18          12          2             4             40-13    27          38p

2. VICTORIA ZĂBRANI     17          9             6             2             30-18    12          33p

3. CRIŞUL                              17          9             3             5             31-13    18          30p

4. UNIREA SÎNTANA        18          9             3             6             38-22    16          30p

5. ŞOIMII LIPOVA             17          9             3             5             35-19    16          30p

6. AQUA VEST                   18          9             2             7             31-34    -3           29p

7. LUNCA TEUZ CERMEI 18          8             4             6             28-21    7             28p

8. UTA II ȘIRIA                  17          8             2             7             30-28    2             26p

9. FRONTIERA CURTICI 17          7             3             7             22-22    0             24p

10. VOINŢA MAILAT        17          6             4             7             15-26    -11         22p

11. PĂULIŞANA PĂULIŞ   18          5             1             12          20-38    -18         16p

12. NAȚIONAL SEBIS       18          3             3             12          16-34    -18         12p

13. BANATUL                      18          1             2             15          12-60    -48         5p