joi, 28 martie, 2024

UTA, egală cu Sebișul. Trei la trei la treizeci de grade

de Lucian Dănilă | 20 iulie 2014, 5:16 PM | Recomandările editorilor | Sport

0

UTA și Sebiș au jucat un meci amical pe arena din Șiria, cea pe care va evolua echipa secundă a Bătrânei Doamne în viitorul sezon. A fost căldură mare, dar și mari orgolii, așa cum se întâmplă de fiecare dată între echipe arădene.

Scorul, chiar dacă cei doi antrenori spun că nu conta foarte mult, a fost 3-3. Noua senzație a Sebișului, atacantul Ionuț Radu, a deschis scorul în minutul 10, după o acțiune în forță terminată cu un șut puternic care a lovit prima dată bara și apoi a intrat în poartă. A egalat Nădăban, la ultima fază a primei reprize, acesta transformând o lovitură liberă de la 20 de metri.

IMG_5460

După pauză, când cei doi tehnicieni au schimbat în mare parte cele două garnituri, Rus și Leucuța au dus scorul la 3-1 pentru UTA. În ultimul sfert de oră avea să iasă la rampă Bozian, mijlocașul sebișenilor marcând cu un șut superb de pe linia de aut, un gol în genul celebrei reușite a lui Hagi cu Columbia, în 1994. Acest gol l-a înfuriat pe antrenorul Bătrânei Doamne, Roland Nagy, care a intrat în teren pentru a-i cere socoteală arbitrului, reproșându-i că a arătat că lovitura liberă trebuia executată la fluier, așa cum arătase. Spiritele aveau să se liniștească, și tot Bozian a adus egalarea cu cinci minute înainte de final, după ce a trecut foarte ușor printre fundașii arădeni.

IMG_5572

UTA – Sebiș 3-3

Nădăban 45, C. Rus 70, S. Leucuța 75 / I. Radu 10, Bozian 78 și 85

UTA BD: Barabaș – Voicu, Botiș, Filaret Burlă – Copil, Chindriș, Nădăban, Hlistei – Anagor, Ivănică. În repriza a doua: Barabaș – Ad. Popa, Cotoc, Filaret, Suslak – Avrămuțiu, Lazea, Michel Vlad – C. Rus (Miron 72, Ghergar 77), Bulza, S. Leucuța.

Sebiș: Lazea – Matei, Bier, Moise, Neacșu – Boneta, Roman, Balint, Best Tegbo, Ganea – Ionuț Radu. Au mai intrat: Șoltez, Toader, Albert, Tătar, Susan, Raț, Chețan, Șulea, Bart.