sâmbãtã, 20 aprilie, 2024

UTA câștigă la Oradea prin golul revelației Adrian Petre! Luceafărul – UTA 0-1 (FOTO)

de Lucian Dănilă | 20 septembrie 2016, 5:44 PM | Recomandările editorilor | Sport

0

Victorie foarte importantă pentru UTA în această după amiază pe arena din Sânmartin, de lângă Oradea, acolo unde elevii lui Roli Nagy au întâlnit Luceafărul, formație antrenată de Erik Linkar.

A fost un meci bazat pe mult angajament fizic, unul cu puține situații de poartă și de o parte și de alta. Startul de meci a aparținut bihorenilor, care au ținut jocul în jumătatea de teren a echipei UTA, dar fără a-și creea situații foarte clare de gol. Apărarea Bătrânei Doamne a funcționat bine, cuplul Manea – Gligor nelăsând spații în centrul defensivei, bine protejată și de mijlocașii Chindriș și Tănase. Pe flancuri, David și Burlă au avut și ei o bună activitate defensivă, fără un aport ofensiv însemnat.

Miron s-a remarcat în prima parte la un șut al lui Țeglea, dar și UTA a fost aproape să dea lovitura în minutul 32, atunci când șutul din lovitură liberă executat de Gligor a trecut puțin pe lângă poarta lui Pap, în corner. După 45 de minute scorul a fost același de la startul partidei, 0-0.

UTA avea nevoie de toate punctele puse în jos în acest meci pentru a rămâne în plasa primelor clasate, Juventus și Chindia, două echipe care au luat un start foarte bun în acest campionat. Pentru acest lucru trebuia inventat ceva…

În primele minute ale părții secunde Păcurar, de la gazde, a trecut pe lângă deschiderea scorului, dar șutul acestuia din alunecare a trecut puțin pe lângă bara porții apărate de Miron.

Și a venit minutul 57, unul care ne-a amintit de golurile „marcă înregistrată” ale Islandei de la Euro 2016. UTA a beneficiat de un aut pe partea dreaptă în direcția sa de atac. A executat David, mingea a fost prelungită cu capul de Andor, iar Adrian Petre – același Petre – a reluat din cădere, cu toată opoziția fundașului Hlinca și mingea s-a dus în poartă pe lângă portarul Pap care nu a avut reacție: 0-1!

petre

Adrian Petre ajunge astfel la cea de a 8-a reușită stagională, fiind revelația acestui campionat, șase dintre goluri marcându-le în ultimele trei jocuri! După plecarea lui Dennis Man la Steaua, Petre – coleg de generație cu Man – arată că devine un jucător exponențial pentru Bătrâna Doamnă și UTA îi va simți lipsa atunci când atacantul de doar 18 ani va fi din nou convocat la lotul național de juniori Under 19.

Luceafărul a încercat apoi să se apropie de poarta lui Miron, dar mereu s-a lovit de barajul defensiv arădean. Totuși, Balla putea egala în minutul 81, atunci când a rămas singur în fața lui Miron, puțin lateral dreapta, dar mingea expediată de el la colțul lung a trecut agonizant de aproape de rădăcina barei…

În minutele de prelungiri, Curtuiuș putea da lovitura decisivă, dar în poziție de singur cu portarul Pap a trimis mingea pe lângă acesta, dar a făcut-o și prea încet și imprecis, astfel că partida s-a încheiat cu victoria la limită a echipei arădene.

Cel puțin până la jocurile care se vor disputa mâine, UTA urcă pe podiumul Ligii a 2-a.

Luceafărul Oradea – UTA Arad 0-1 (0-0)

Luceafărul: Pap – Balea, Hlinca, Fl. Ilie, I. Ban – Nogo (65 Sorin) – Roșu (70 Balla), Ţegle, Bedea, Roşu – Arnăutu (74 Cigan). Pe bancă: Goia – Moga, Cigan, Balla, Costea, Lukacs, Sorian. Antrenor: Eric Lincar.

UTA: Miron – David, Manea, Gligor, Burlă – Strătilă (75 Covaci), Chindriş, Tănase, Andor (60 Copil) – Ad. Petre (87 Jorza), Curtuiuş. Pe bancă: Barna – Jorza, Covaci, Filaret, Costin, Copil, Polgar. Antrenor: Roland Nagy

Arbitri: Vladimir Nagy (Aiud) – Adrian Vornicu (Iași), Ovidiu Arusoaiei (Piatra Neamț). Rezervă: Dragoș Lunca (Cluj).

Observatori FRF: Iulian Spărtaru (Timișoara), Daniel Sabău (Zalău)