vineri, 19 aprilie, 2024

UTA a zburdat la Clinceni: trei goluri pentru trei puncte! Academica – UTA 0-3

de Lucian Dănilă | 19 august 2017, 2:52 PM | Sport | Topic special

2

Victoria de la Târgoviște din prima etapă a campionatului, i-a dus pe fanii echipei UTA, dar și pe unii dintre oficiali, cu gândul că anul acesta UTA va defila prin campionatul ligii secunde. Argumentele cele mai puternice erau investițiile făcute la nivelul lotului în această vară, investiții mai ales la capitolul experiență.

A urmat apoi remiza de la Șiria cu Metaloglobus. O remiză care probabil a venit la timp, care ne-a readus cu picioarele pe pământ, care ne-a arătat carențele. Este singurul punct obținut în cele trei etape scurse din această stagiune pe care l-a obținut Metaloglobus, echipă care a pierdut pe teren propriu atât meciul cu Olimpia, cât și cel de astăzi cu Pandurii.

În aceste condiții, meciul de la Clinceni era oarecum crucial pentru drumul pe care și l-a propus UTA în acest sezon, un drum care se dorește a fi încheiat cu promovarea pe masă. În urmă cu trei luni, UTA câștiga la Clinceni cu 6-0, dar de atunci și până astăzi lucrurile s-au schimbat radical. Din acea echipă a Bătrânei Doamne a plecat golgeterul Petre, și alți 6-7 jucători, doar cinci dintre cei prezenți atunci fiind și astăzi pe teren. La gruparea din Clinceni au fost aduși jucători cu experiență ca Pulhac sau Marian Constantinescu, iar în ultimele zile a apărut și juniorul Vlad Mihalcea, care a mai jucat pentru FCSB și ACS Poli.

Începutul de meci a fost unul plin de greșeli la construcție pentru ambele echipe. UTA a arătat și la meciul de la Târgoviște, dar mai ales „acasă” cu Metaloglobus, că suferă la capitolul omogenitate, lucru normal dat fiind numărul de jucători aduși în această vară. În aceste condiții, la care și căldura de la ora jocului și-a pus o importantă amprentă, una dintre șansele de desprindere erau fazele fixe. Iar UTA a deschis scorul în minutul 28 tocmai la o fază fixă, în urma unei lovituri libere din partea dreaptă executată de Burlă, Curtuiuș a reluat cu capul, mingea l-a lovit în umăr pe Tătaru și a intrat în poartă: 0-1. Golul a venit la câteva minute după ratarea lui Scutaru, tot în urma unei faze fixe.

Buleică, titularizat în locul lui Strătilă, a mai ratat o bună ocazie în minutul 45, iar UTA a intrat cu avantaj minim la vestiare.

După pauză, formația antrenată de Mihalcea a controlat jocul, a avut o posesie mai bună, gazdele nereușind să se apropie de poarta lui Grahovac. Adili a marcat pentru 2-0 în minutul 72 la un corner executat de Burlă, macedoneanul având o execuție ciudată după ce foarte greu a reușit să controleze mingea în careul mic al gazdelor. Strătilă a marcat și el, deși a prins doar 20 de minute pe teren, acesta reușind să împingă mingea în poartă din careul mic în urma unei faze excelent construită de juniorul Tănase.

UTA câștigă astfel la scor de neprezentare și se menține la două puncte distanță de ASA Târgu Mureș, Ripensia și Hemanstadt, singurele echipei care au acumulat maximum de puncte după trei etape. Un lucru foarte îmbucurător este faptul că gruparea din Arad nu a încasat niciun gol în cele peste 270 de minute de joc din acest campionat.

Academica Clinceni – UTA Arad 0-3 (0-1)

Stadion: Clinceni Arena

Aribtri: Andrei Florin (Târgu Mureş). Asistenţi: Marius Badea (Râmnicu Vâlcea) şi Ionuţ Bobe (Videle)

Clinceni: Niga – Samson, Matei, Tătaru, Pulhac – Mihalcea, Simion, Balgiu (78 Mihai Ion), Gheorghe (46 Gliga) – Barbu, M. Constantinescu (cpt.)

Rezerve: Ureche, Şandru, A. Lazăr, Văduvă, M. Ion, Gliga, Găină

UTA: Grahovac – Adili, Ciucă, Scutaru, Burlă – Stahl, Asan, Cârstocea (70 Strătilă), Buleică – Prună (63 Tănase), Curtuiuş (cpt. – 78 Dan Roman)

Rezerve: Barna, Manea, Toma, D. Roman, Strătilă, Polgar

Filmul jocului conform Liga2.prosport.ro

►Min 84 0-3 Strătilă înscrie cu poarta goală după o cursă impresionantă a lui Tănase în partea stângă.

►Min 78 Curtuiuş e schimbat de Roman. La gazde a ieşit Balgiu şi a intrat Mihai Ion.

►Min 72 0-2 Adili majorează diferenţa cu un şut la colţul lung, în urma unei lovituri de colţ executate de Burlă.

►Min 70 A doua schimbare la UTA, iese Cârstocea, intră Strătilă.

►Min 63 Iese Prună, intră Tănase.

►Min 46 Schimbare efectuată de gazde la pauză, Gliga intră în locul lui Gheorghe.

►Min 45+2 Buleică a reluat din cădere spre poarta gazdelor, dar Niga a reţinut fără probleme. UTA conduce cu 1-0 la pauză!

►Min 28 0-1 Curtuiuş deschide scorul la Clinceni! Căpitanul oaspeţilor a trimis către poartă cu capul dintr-o lovitură liberă,Tătaru a deviat mingea decisiv astfel Toma Niga nu a mai putut respinge.

►Min 26 Scutaru a fost aproape de 1-0. Fundaşul a şutat din voleu din centrul careului, în urma unei lovituri de colţ, dar mingea a trecut puţin pe lângă stâlpul din stânga.