UTA a bătut Cermeiul într-un amical la Sânicolaul Mic (GALERIE)

de Lucian Dănilă | 11 noiembrie 2014, 6:35 PM | Sport

0

Roland Nagy și-a dus jucătorii pe arena din Sânicolaul Mic pentru un amical cu gruparea din Liga a 4-a Victoria Lunca Teuz Cermei. Tehnicianul Bătrânei Doamne a folosit jucătorii care au evoluat mai puțin în liga a treia, pentru a-i ține în priză, asta și pentru că UTA II a încheiat turul campionatului.

Au fost două reprize identice ca și scor, ambele câștigate de UTA cu 2-1, astfel că la final scorul a fost 4-2. Blănaru a deschis scorul după cinci minute de la startul jocului cu un șut lângă bară, iar „piticul” Michel Vlad l-a majorat în minutul 30 cu un șut din interiorul careului după ce a pătruns printre apărătorii oaspeților.

În prima parte, în linia de mijloc a Bătrânei Doamne au evoluat Adrian Piț și Nenad Maxim, ambii fiind foarte aproape de a marca. Șutul lui Maxim a trecut puțin alături, iar mingea trimisă din vole de Piț a fost respinsă spectaculos de la vincu de experimentatul Florin Rusu. UTA putea marca și prin Adrian Petre, dar șutul acestuia a ocolit de puțin bara. Cermeiul a avut o singură ocazie importantă, dar șutul lui Țigan a lovit transversala.

În ultimele minute ale primei părți, după o combinație Goldiș – Berar, ultimul l-a „executat” pe Mitrea cu un șut cu latul pe lângă acesta, 2-1.

În partea secundă, majoritatea jucătorilor de la UTA au fost schimbați, iar „secundul” Radu Anca a îmbrăcat pentru 45 de minute tricoul celest al Cermeiului. UTA a marcat prin Adrian Petre pentru 3-1, în minutul 63 după o nesincronizare a fundașilor echipei lui Aslău. Pană a redus din diferență trei minute mai târziu, acesta fructificând o centrare din lovitură liberă a lui Berar.

Scorul final l-a stabilit Borteș, cu un șut în cros, acesta fiind un fost junior al Bătrânei Doamne care a revenit recent din Germania.

UTA: Mitrea – Ad. Popa, Wild, Blănaru, Suslak – Gheorghiță, Dobrean, Piț, Vlad – Maxim, Ad. Petre. Au mai jucat: Mara – Cotoc, Prună, Ghiunghiuș, Moza, Irina, Dinculescu, Jorza, Man, Borteș, Bubuș, Dragoș.

Cermei: Fl. Rusu – Malancu, M. Varga, Mihai, Pană – Berar, Țigan, Tipel, Botiș – Drăgan, Goldiș. Au mai jucat: Gurban, Mako, Brândușe, Morar, Radu Anca.

Arbitri: Cristian Coroban – Gabriel Hărduț, Paul Ardelean.

Înainte de startul partidei, cele două echipe, la îndemnul brigăzii de arbitrii, au ținut un moment de reculegere în memoria fostului arbitru arădean Codrin Ciocan, decedat azi noapte la vârsta de doar 37 de ani.