joi, 18 aprilie, 2024

Spulberați la Timișoara! Sebiș a luat opt de la Poli, șapte în prima repriză!

de Lucian Dănilă | 7 februarie 2015, 4:33 PM | Sport

0

Național Sebiș, liderul din seria C4, a fost efectiv spulberată în amicalul pe care l-a susținut în această dimineață la Timișoara. Reveniți din cantonamentul de la Bekescsaba, elevii lui Adi „Știli” Abrudean au pierdut cu 8-0, Poli reușind să marcheze șapte goluri încă din prima repriză!

Este adevărat că reprizele au durat 60 de minute, dar tot e foarte mult să încasezi șapte goluri chiar dacă adversarul este lider în Seria B2.

„ACS Poli a început tare amicalul cu Național Sebiș, test desfășurat pe durata a două reprize de 60 de minute, și a ratat două oportunități în debutul partidei prin Ovidiu Popescu și Boldea, care au trimis puțin pe lângă poarta lui Miron. După 10 minute a picat și primul gol, în urma unei acțiuni pe partea stângă a lui Bărbuț, care l-a servit excelent pe Boldea, iar acesta a deschis scorul. Zece minute mai târziu același Bărbuț a trimis o centrare bună, însă Miron a apărat. Naționalul a răspuns cu o jumătate de ocazie a lui Lazea, al cărui șut de la 16 metri a fost blocat de apărarea timișoreanp. Duppă o jumătate de oră de joc  Pedri Henrique a păstruns în careul sebișean, însă a fost faultat de Mardare, iar arbitrul Roșu a indicat punctul cu var. Același jucător timișorean a transformat pentru 2-0. Șase minute mai târziu  a fost rândul lui Bărbuț să își treacă numele pe lista marcatorilor și să ducă meciul la scor de neprezentare. În același minut Bărbuț și Pedro Henrique părăsesc terenul și le lasă locul lui Chipirliu și Popovici, care își fac simțită prezența pe teren imediat. Două minute mai târziu, Poli a primit un nou penalty, pe care l-a executat Popovici, însă Miron a ghicit colțul și a respins, însă Trandu, din apropiere, a trimis în poartă. În minutul 46, Bălace a centrat din partea stângă, mingea a ajuns la Chipirliu, iar acesta a înscris pentru 5-0. După numai un minut, tabela s-a modificat din nou, după o verticalizare către Popovici, care l-a învins pe Miron. Ultimul gol al reprizei a venit în minutul 53, și i-a aparținut lui Boldea”, scrie BANATSPORT.RO.

„La pauză Poli a schimbat în totalitate garnitura, dar nu a mai dominat atât de clar. Chipirliu, Keita și Motreanu au fost aproape să înscrie, însă de fiecare dată apărarea sebișeană și-a făcut treaba. Naționalul a răspuns cu două oportunități ale lui Roman, rămase însă fără rezultat. În minutul 93, o centrare venită din banda stângă a atacului timișorean a fost trimisă în propria poartă de Miheț, și astfel scorul final a fost de 8-0 pentru ACS Poli. Iată și formulele de echiop utilizate de formația timișoreană”, continuă cei de la BANATSPORT.RO.

ACS Poli Timișoara – Național Sebiș 8-0 (7-0)

POLI: Repriza I: Smaranda – Melinte, Scutaru, Cânu, Bălace, Trandu, Popescu, Nikiema, Boldea, Bărbuț, Pedro Henrique. În prima parte au mai intrat Popovici, Chipirliu și Pap. Repriza a II-a: Pap – Belu, Bocșan, Todorov, Neagu, Keita, Doman, Poparadu, Dragomir, Popovici, Chipirliu. În partea a doua au mai intrat: Duarte, Nanu, Motreanu și Lazăr.

Național Sebiș: Miron – Miheț, Bier, Mardare, Mureșan, Lazea, Corcoveanu, Huiban, Călin, Bozian, Surea. Au mai jucat: Merșca – Soltesz, Toader, Dicu, Neacșu, Apostol, Străuț, Susan, Roman, Dodo Digbeu și Bârdan.