Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Miami

de - | 28 martie 2017, 8:16 AM | Sport

0

Simona Halep (5 WTA) s-a calificat, marţi dimineaţă, în sferturile de finală ale turneului de la Miami după o revenire fabuloasă în faţa australiencei Samantha Stosur. Condusă cu 6-4, 5-2, românca a salvat o minge de meci, a câştigat setul al doilea cu 7-5, iar în setul decisiv nu i-a mai dat nicio şansă adversarei, câştigând, scor 4-6, 7-5, 6-2, după două ore şi 10 minute.

Halep şi-a egalat, astfel, performanţa din 2016 de la Miami şi va juca pentru un loc în semifinale cu britanica Johanna Konta, numărul 11 WTA.

Simona Halep a dat, marţi dimineaţă, unul dintre cele mai importante teste ale acestui sezon învingând-o pe Samantha Stosur, punând în scenă una dintre cele mai importante reveniri ale carierei.

Simona a condus cu 4-2 în primul set, dar a pierdut următoarele patru game-uri, iar adversara sa şi-a trecut în cont prima manşă. Mai mult, Stosur a rămas vioara întâi pe cimentul din Florida, în ciuda intervenţiilor lui Darren Cahill, şi a condus meciul până la la 5-2 în setul doi, când Halep s-a trezit nevoită să servească pentru a rămâne în partidă. Un scor care acum câteva săptămâni părea imposibil de întors, a devenit posibil. Simona a făcut pasul în teren şi a început să domine schimburile de mingi, lăsând-o pe australiancă fără replică.

Sursa: Mediafax