vineri, 29 martie, 2024

Serena e prea grea! Simona Halep a pierdut în fața americancei la Indian Wells

de Special Arad | 17 martie 2016, 9:23 AM | Sport

0

Simona Halep a fost învinsă de Serena Williams, liderul mondial, cu 6-4, 6-3, miercuri seara, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Indian Wells (California), dotat cu premii totale de 6.134.605 dolari.

Williams s-a impus după doar 69 de minute în faţa deţinătoarei trofeului, la capătul unui meci în care a dominat-o fizic pe Halep, numărul cinci mondial, conform Agerpres.

Serena a reuşit 28 de lovituri direct câştigătoare în acest sfert de finală, în timp ce Simona a avut doar 9, raportul erorilor neforţate fiind de 24 pentru ”veterana” de 34 de ani şi 13 pentru româncă.

În primul set, Serena a reuşit un break la 3-2 pentru ea (4-2) şi s-a desprins apoi la 5-2, după un ghem la zero, dar Simona a găsit resurse să revină, a câştigat şi ea contra serviciului, s-a apropiat la 4-5, dar a făcut câteva erori şi Williams a profitat, câştigând primul set cu 6-4, în 46 de minute.

Prima parte a actului secund a fost similară cu primul set, Williams reuşind din nou break-ul la 3-2 pentru ea, punctul decisiv fiind adus de o dublă greşeală a Simonei. Serena s-a desprins la 5-2, apoi şi-a permis să se relaxeze cedând un ghem la zero, pentru a încheia setul cu 6-3.

La meci au asistat fosta mare gimnastă Nadia Comăneci şi solistul pop Simley.

Simona Halep şi Serena Williams, care sunt despărţite de zece ani şi o zi (românca e născută pe 27 septembrie 1991, iar Serena pe 26 septembrie 1981), au ajuns la a opta confruntare, scorul fiind net favorabil americancei, cu 7-1.

Precedenta victorie a Serenei data de anul trecut, de la Cincinnati, 6-3, 7-6 (5) în finală. Singurul succes al româncei s-a înregistrat în 2014, în grupe, la Turneul Campioanelor de la Singapore, cu 6-0, 6-2. Cele două ar fi trebuit să se întâlnească şi anul trecut la Indian Wells, dar Serena s-a retras înaintea meciului din semifinale, meciul nefiind contabilizat la statistica duelurilor directe.

Simona Halep va primi pentru participare un cec de 128.215 dolari şi 215 puncte WTA, Serena urmând să joace în semifinale cu poloneza Agnieszka Radwanska, a treia favorită, care a trecut de cehoaica Petra Kvitova cu 6-2, 7-6 (3), scrie Agerpres.