joi, 28 martie, 2024

Sebiș a câștigat la Hunedoara și rămâne lider în Liga a 3-a! UTA este pe locul 4

de Lucian Dănilă | 25 octombrie 2014, 5:42 PM | Recomandările editorilor | Sport

0

Național Sebiș s-a impus pe un teren foarte greu, la Huedoara, și continuă să conducă în Seria a 4-a din eșalonul al treilea. Echipa lui Adi Abrudean a tranșat meciul de la Hunedoara încă din start, deschizând scorul după numai 13 minute.

Cel care a deschis scroul a fost Florin Lazea, în urma unei bâlbâieli în careul gazdelor. Hunedoara și-a creat o singură ocazie importantă în prima parte, ratată de Olariu (37) din poziție singur cu portarul Miron.

În partea secundă, gazdele au forțat egalarea, dar după o ratare uriașă a lui Șoit, Național sebiș avea să se desprindă pe tabela de marcaj. Abrudean s-a dovedit inspirat la pauză când l-a introdus pe Sulea în locul lui Călin, și nou-intratul avea să puncteze pentru 2-0 în urma unui contraatac în minutul 74.

Ratarea lui Pop din ultimul minut avea să fie doar la statistica meciului, rezultatul final rămânând de 2-0 pentru oaspeți.

În partida de la Ineu dintre echipa locală și Giarmata, formația oaspete a câștigat cu 2-0. Astfel Ineul rămâne pe ultima poziție a clasamentului, iar UTA este pe locul patru după victorie de la Motru.

FC Hunedoara – Sebiș 0-2

Lazea 13, Sulea 74

FC Hunedoara: Dragotă – Ciucurescu (55 Blaga), Găceanu, Geacă, Roiu, Olariu, Șoit (82 Pop), Olariu, Făgărășanu, Trășcan (82 Munteanu), Grigore (67 Apachiței).

Sebiș: Miron – Toader, Bier, Mardare, Neacșu – Roman (76 Țârlea), Lazea, Călin (46 Sulea), Apostol – Bozian, Radu. Antrenor: Adi Abrudean