joi, 28 martie, 2024

România e în semifinale la CM Handbal! Meci fabulos făcut de „Messi” Cristina Neagu împotriva Danemarcei (Video)

de Special Arad | 17 decembrie 2015, 7:56 AM | Sport

0

Cristina Neagu a făcut un meci monumental în sfertul de finală cu Danemarca, 31-30 după prelungiri, fiind desemnată jucătoarea meciului.

Românca a izbutit să înscrie 15 goluri! Adică aproape jumătate din cele marcate de echipa noastră. Neagu putea închide partida încă din timpul regulamentar, însă a ratat o lovitură de 7 metri la ultima fază. În ciuda presiunii, cea mai bună jucătoare a lumii a rezistat și a continuat să evolueze la nivel înalt.

După meci, românca i-a arătat cu degetul pe contestatari, care au la zid jucătoarele echipei naționale a României după înfrîngerile din grupe cu Spania, Norvegia și Rusia.

„În primul rînd, sînt extrem de fericită pentru această victorie. Acel 7 metri ratat ne putea costa semifinala. Am încercat să-mi revin. Ne-am mobilizat şi am cîştigat împotriva tuturor. Şi chiar mă refer la toată lumea. Să le fie ruşine celor care ne-au criticat pentru cele trei înfrîngeri la rînd.

Cînd spunem că jucăm pentru noi ne referim la prieteni, familie şi cei care ne-au sprijinit şi în momentele grele. Am făcut o partidă extraordinară. Nu am cuvinte să spun cît de mîndră sînt de această echipă. Le mulţumesc din suflet oamenilor care au venit să ne susţină aici, dar şi în faţa televizoarelor”, a spus Cristina Neagu la DolceSport.

Sursa: gsp.ro