vineri, 29 martie, 2024

Programul optimilor de finală de la Euro 2016

de Special Arad | 23 iunie 2016, 10:40 AM | Sport

0

După disputarea celor 36 de meciuri din faza grupelor, Euro 2016 îşi cunoaşte toate cele 16 formaţii care vor evolua în faza eliminatorie a optimilor de finală. Jumătatea inferioară a tabloului e una încărcată cu nume mari.

Portugalia şi Islanda, din Grupa F, au urmat-o în această seară pe Ungaria în optimi, maghiarii ştiind încă după partidele de ieri că nu pot pierde un loc trei calificant în ultimele 16.

Portugalia a smuls un egal, scor 3-3, cu Ungaria, după ce a fost condusă în trei rânduri pe tabelă şi a obţinut locul trei în grupa F, calificându-se. Islanda a reuşit să obţină locul secund in-extremis, în condiţiile în care a învins în minutele de prelungire pe Austria, scor 2-1. Nordicii vor întâlni în optimi Anglia, în timp ce echipa lui Ronaldo va da piept cu Croaţia, în derby-ul părţii superioare a tabloului.

În partidele grupei E, ultimele, situaţia s-a schimbat pe ultima sută de metri: Italia, deja calificată de pe primul loc, după două meciuri, a pierdut cu Irlanda, scor 1-0, în timp ce Belgia s-a calificat de pe locul secund, în urma victoriei, 1-0 cu Suedia.

Rezultatele din această grupă nu au salvat-o pe Turcia, formaţie care ocupa înaintea partidelor ultimul loc trei calificant în optimi. Echipa lui Fatih Terim a fost devansată de irlandezi, care merg în optimi şi vor întâlni Franţa.