Pecica e aproape de Liga a 3-a! Egal în zece oameni la Ighiu (FOTO)

de Special Arad | 20 iunie 2015, 8:06 PM | Recomandările editorilor | Sport

0

Progresul Pecica este la doar 90 de minute de Liga a 3-a. În această seară, echipa lui Mihai Petcuț a remizat, scor 1-1, pe terenul campioanei Ligii a 4-a din Alba, Performanța Ighiu. Pecica a evoluat mai mult de o oră din meci în inferioritate numerică după ce Gabor a fost eliminat.

Performanța Ighiu a n-a reușit să câștige primul meci din barajul de promovare în Liga a 3-a, remizând 1-1 (1-0) cu Progresul Pecica. Vizitatorii au egalat în minutul 89, prin rezerva I. Fabian, la una din puținele ocazii, scrie Ziarul Unirea.

Silviu Turuș a punctat din penalty în minutul 24, fază la care Gabor (de la campioana Aradului, acesta plângând  majoritatea meciului, pe bancpă) a fost eliminat direct, oaspeții jucând mai bine de o oră în inferioritate numerică.

Portarul Rus a limitat proporțiile scorului cu 4 intervenții de senzație, iar golgheterul R. David (min. 68) a ratat ocazia meciului șutând în transversală. Trupa lui Himcinschi are a doua șansă de a ajunge în eșalonul terț, dar totul se joacă sâmbăta viitoare, la Pecica.

Campioana judeţului Alba, Performanţa speră să reuşească din a treia încercare să acceadă în eşalonul terţ, acesta fiind obiectivul sezonului pentru echipa condusă de Adorian Himcinschi, scrie ziarulunirea.ro.

Echipe de start:

Performanța: Unchiaș – D. Nemeș, Potopea, H. Marian, G. Toma – R. Moga, Onike, Ov. Turuș, Bălaș – S. Turuș, R. David; rezerve R. Cotoară – N. Cristea, R. Morar, C. Dănilă, Birk, C. Oltean, Hîrciagă. Antrenor Adorian Himcinschi.

Progresul: M. Rus – Căt. Cornea, V. Gabor, Moise, Ponta – Marinescu – Riviș, Arsene, Fritea, Dobricean – Peii; rezerve M. Grozav – C. Trif, Istin, Fl. Băd, D. Covaci, Șiclovan, I. Fabian. Antrenor Mihai Petcuț.