miercuri, 24 aprilie, 2024

Patrick Kugelman, triplu medaliat la „naționalele” de natație!

de Lucian Dănilă | 26 iulie 2016, 1:29 PM | Sport

0

Patrick Kugelman este unul dintre numele de viitor ale natației arădene. Dublu campion național anul trecut la 100 de metri bras și la 200 de metri bras, în bazinul de la București, Patrick a confirmat și în acest an chiar dacă nu a cucerit nicio medalie de aur.

La „naționalele” de la Oradea, Patrick a luat startul la proba de 800 de metri liber, pentru prima dată în cariera lui, și a obținut medalia de argint. Tot argint a câștigat și la proba de 400 de metri liber, la fel ca și anul trecut. Apoi s-a situat pe ultima treaptă a podiumului la 200 de metri bras, cucerind medalia de bronz.

Trei medalii pentru Patrick Kugelman, sportivul de la CSM Arad, antrenat de Daria Barta, fiind singurul sportiv arădean care s-a întors cu medalii. La Oradea a fost însoțit de antrenorii Martin Liptak și Monica Stertl.

Un obișnuit al medaliilor, Patrick poate fi un nume propus pentru viitoarea Olimpiadă, cea din 2020, atunci când va avea 17 ani, sau, poate pentru cea din 2024. Dar până acolo mai este un drum foarte lung de parcurs…