joi, 18 aprilie, 2024

Patrick Kugelman, dublu campion al României pe banii… părinților! (FOTO)

de Lucian Dănilă | 20 iulie 2015, 3:26 PM | Sport

0

Înotul arădean are viitor. O demonstrează și ultima ediție a Campionatelor Naționale de cadeți de la București, desfășurată în acest weekend, competiție de la care Aradul s-a întors cu șase medalii, două de aur, trei de argint și una de bronz!

Performerul a fost Patrick Kugelman. Campion național anul trecut la Pitești la proba de 100 m bras, copilul de numai 12 ani deplasat la competiție pe banii părinților – asta pentru că la CSM Arad, clubul la care este legitimat, nu mai conduce nimeni, fiind un haos de nedescris – a câștigat 4 medalii. „Părinții au suportat cheltuielile de deplasare”, o spune chiar antrenoarea Daria Barta.

Patrick (foto, în tricou roșu) s-a impus în proba sa preferată de 100 m bras, a câștigat-o și pe cea de 200 m bras, după care a câștigat medaliile de argint la 200 m mixt și la 400 m liber! A fost o performanță uluitoare pentru sportivul antrenat de Daria Barta.

Alte două medalii le-a cucerit Zoltan Laszlo (foto, tricou alb). El a participat la categoria 14 ani, câștigând medalia de argint la 100 m fluture și de bronz la 50 m liber.

La „Naționale” au mai participat Cristian Pușcaș (13 ani) – locul 7 la 200 bras, dar și fetele Carla Seceanschi (13 ani) și Sara Rad (12 ani), fiecare dintre ele reușind recorduri personale la probele la care au luat startul. Toți sportivii sunt pregătiți de prof. Daria Barta.