joi, 18 aprilie, 2024

Pas spre Paris! Luminată de Sînmărtean, Naționala a câștigat în Finlanda

de Lucian Dănilă | 15 octombrie 2014, 1:08 PM | Sport

0

România a făcut un pas important spre Euro 2016 din Franța. Parisul este mai aproape după ce „tricolorii” au câștigat cu 2-0 la Helsinki, prin dubla lui Bogdan Stancu. Naționala condusă de Pițurcă a practicat din nou un joc economic, fără sclipiri, dar s-a întors cu maximum de puncte.

După o primă repriză execrabilă, în care România nu și-a creat nicio ocazie importantă la poarta finlandezilor, Pițurcă s-a văzut nevoit să-l trimită în teren pe Sînmărtean. A făcut-o forțat de situația lui Chipciu, care s-a accidentat, se pare că destul de grav, în minutul 49 al meciului. La trei minute după ce a intrat pe teren, Sînmărtean a executat un corner iar mingea a fost trimisă cu capul în poartă de Bogdan Stancu. După patru minute, gazdele au rămas în inferioritate numericăRing fiind eliminat de centralul italian Tagliavento pentru două avertismente.

Stancu (83) a reușit un șut de excepție tot după o pasă a lui Lucian Sînmărtean, cel care a luminat jocul „tricolorilor”.

Urmează jocul cu liderul grupei, Irlanda de Nord. Aceștia au câștigat cu 2-0 la Atena și au un start perfect, cu trei victorii din trei meciuri. Noi avem și amintirea coșmarului din preliminariile Mexico 86. Atunci nord-irlandezii ne-au bătut cu 3-2 la Belfast și 1-0 la București, și s-au dus în detrimentul nostru la Guadalajara. În octombrie 1985, Hagi, la doar 20 de ani, purta pentru prima dată banderola de căpitan, încredințată de Mircea Lucescu. Nord-irlandezii au respins de trei ori de pe linia porții și au scăpat fără a încasa vreun gol…

finlanda 2

Finlanda: Maenpaa – Hurme, Toivio, Moisander, Arkivuo – Ring, Sparv, Hetemaj (Pohjanpalo ’64) – Hamalainen (Markkanen ’74), Pukki (Riski ’46), Eremenko. Selecţioner: Mixu Paatelainen.

România: Tătăruşanu – Luchin, Chiricheş, D. Grigore, Raţ – Hoban, Pintilii – Torje, Chipciu (Sânmărtean ’49), Tănase (Enache ’84) – Stancu (Rusescu ’86). Selecţioner: Victor Piţurcă.

Cartonaşe galbene: Ring ’52, ’56 / Tănase ‘8, Stancu ’44, D. Grigore ’80.

Cartonaş roşu: Ring ’56.

Meciul a fost arbitrat de italianul Paolo Tagliavento, ajutat la cele două linii de Lorenzo Manganelli şi Mauro Tonolini, în timp ce rezervă a fost Giulio Dobosz.

Asistenţi suplimentari la acest meci au fost Marco Guida şi Gianpaolo Calvarese.

Căpitanul echipei naţionale, Răzvan Raţ, s-a aflat la meciul cu numărul 100 pentru România.