joi, 18 aprilie, 2024

Pas mic spre fotbalul mare! UTA – CS Mioveni 1-0 (FOTO)

de Lucian Dănilă | 22 mai 2016, 5:22 PM | Sport | Topic special

1

Ne-a fost atât frică de acest meci cu Mioveni. Am simțit-o noi, cei din tribune, au simțit-o cei de staff-ul tehnic al Bătrânei Doamne, dar au simțit-o și jucătorii. A fost un sentiment, o emoție, care parcă a dilatat și timpul, cele 90 de minute, disputate la probabil 30 de grade Celsius, părând mult mai multe.

Începem chiar cu sfârșitul, fiindcă atunci ceva a înghețat în noi. A fost acel moment în care arbitrul de rezervă a arătat cinci (5!) minute de prelungiri, acele minute care păreau veșnice și în care tremuram la fiecare minge aruncată spre careul alb-roșiilor. Era doar 1-0 și aveam nevoie de acele trei puncte ca de aer.

Da, aveam nevoie de puncte pentru a nu ne trezi din vis. Suntem acolo, mai avem 90 de minute plus prelungirile dictate de arbitrul care va fi delegat la Brașov, să ne continuăm visul, sau chiar să ni-l vedem împlinit. UTA este la zile, poate la săptămâni, de promovarea în Liga 1, conștienți fiind însă că putem să suferim și o deziluzie. Dar pentru ce am văzut la acești băieți în acești trei ani, ar fi o dulce deziluzie. Ei nu ne-au trădat niciodată…

Mai este o etapă din play-off și UTA are în față toate cele trei variante: locul 1: dacă câștigă la Brașov și Gaz Metan pierde la Mioveni; locul 2: dacă câștigă la Brașov și Gaz Metan nu pierde la Mioveni; locul 3: dacă nu câștigă la Brașov, iar Chindia câștigă la Baia Mare.

Sunt calcule, cifre, sunt variantele care ne tot frământă și ne ajută să continuăm această bătălie.

IMG_0215

UTA a mai făcut azi un pas mic spre fotbalul mare. A fost un joc extrem de greu contra celor de la Mioveni, o echipă tehnică, una care nu refuză jocul, una care ne-a dus în pragul disperării la ratările lui Ayza, acest „bătrânel” de 36 de ani care se mișcă de parcă ar avea 20. Gruparea argeșeană a împins de la început jocul spre poarta lui Miron, în timp ce arădenii nu reușeau să pună presiune pe careul lui Croitoru. Ayza, în minutul 4, a trimis cu capul milimetric de bara porții arădene. Șarjele oaspeților s-au lăsat cu urmări și în carnețelul arbitrului de centru, care până în minutul 16 a acordat trei avertismente jucătorilor arădeni: Manea, Polgar și Tănase. Tot un arădean l-a luat și pe al patrulea, în minutul 17. Era Calvin Tolmbaye, arădeanul de culoare care azi a fost căpitan la Mioveni.

La prima acțiune periculoasă, UTA avea să înscrie! Era minutul 21, Stoica s-a complicat în propriul careu, mingea a ajuns la Strătilă, acesta l-a fixat pe Croitoru și, din unghi, a trimis un șut perfect cu exteriorul mingea luând un efect incredibil și intrând în vinclul porții: 1-0! „Ai văzut? Am tras ca și Quaresma”, se amuza Sorin Strătilă la finalul jocului.

În minutul 35 Botiș a arătat, dacă mai era nevoie, că valoarea nu ține cont de numărul anilor. Popa a scăpat pe partea dreaptă, s-a apropiat de linia de fund, a așezat mingea în fața porții unde Nilă aștepta cu latul să o introducă în poartă, dar Botiș parcă și-a prelungit piciorul precum un tac la snooker și a salvat situația respingând din fața porții! În penultimul minutt al primei părți, Rus putea marca pentru 2-0 după o pasă de pe partea dreaptă de la Strătilă, dar mingea trimisă cu greu spre poartă de atacantul arădean a lovit bara!

IMG_0225

După pauză, Chindriș putea marca golul carierei. A fost o acțiune în doi, Chindriș a plecat de la centrul terenului, l-a deschis în partea dreaptă pe Curtuiuș, acesta a preluat, a așteptat, a centrat în careu de unde același Chindriș a reluat violent cu capul dar mingea a lovit transversala! „Nu am marcat în viața mea cu capul. Nici măcar la juniori”, avea să spună după meci mijlocașul arădean.

A fost singura ocazie a arădenilor în partea secundă a jocului. Mioveniul nu a avut niciuna clară, dar am tremurat foarte tare în minutul 90, când în urma unui atac prelungit, mingea a ajuns în centrul careului la Ayza, acesta a reluat din voleu dar balonul s-a izbit puternic de pieptul lui Manea!

Victorieeeeee!!!! Ultimele cinci minute au fost trăite foarte intens. Publicul era în picioare și cânta. UTA a mai adăugat o bucurie în sufletele arădenilor. Mai avem un pas de făcut, măcar pentru jocurile de baraj! Speranța rămâne vie.

IMG_0241

UTA Arad – CS Mioveni 1-0 (1-0)

Arad – Stadion Motorul – Spectatori: 1.200

A marcat: Strătilă (min. 21)

UTA: 1 Miron – 20 Polgar (min. 60 Hlistei), 26 Manea, 6 Botiș, 14 Burlă – 18 Strătilă (min 78 Costin), 3 Chindriș, 13 Tănase, 9 Copil (min. 76 Roman) – 19 Rus, 7 Curtuiuș. Pe bancă: 28 Anca – 10 Hlistei, 5 Roman, 23 Vlad, 11 Petre, 21 Costin, 22 Lazăr. Antrenor: Roland Nagy.

Mioveni: 22 Croitoru – 25 Calvin, 7 Stoica, 24 Vișa, 3 Toriște, 11 Popa, 15 Biceanu, 8 Năstăsie , 18 Ayza, 30 Florescu, 13 Nilă (min. 56 Gălan). Pe bancă: 1 Sima – 80 Tirică (min. 76 Vintilă), 5 Negoiță, 10 Gălan, 9 Mazilu, 16 Neacșu, 20 Vintilă. Antrenor: Iordan Eftimie.

Arbitri: Cătălin Buși (Vâlcea) – Gabriel Bîrjac (Zalău), Marian Truță (Vâlcea). Observatori: Dan Monea (Aiud), Valer Vancea (Oradea)