Monica Niculescu s-a calificat în optimile turneului de la Wimbledon!

de Special Arad | 4 iulie 2015, 5:28 PM | Sport

0

Victorie pentru Monica Niculescu la Wimbledon! Românca s-a calificat în optimile de finală ale turneului pe iarbă, după ce a trecut în două seturi de Krystina Pliskova, scor 6-3, 7-5! Monica a avut dificultăţi în setul secund, dar a luptat incredibil, reuşind să salveze 5 mingi de se t la scorul de 4-5!

Niculescu va juca în optimi cu învingătoarea din partida disputată între Timea Bacsinszky și Sabine Lisicki.

FINAL NICULESCU vs. K. Pliskova 6-3, 7-5 (Setul II)

SETUL II. Niculescu a început în forţă setul secund şi s-a desprins la 2-0! Pliskova a revenit surprinzător şi pune presiune din nou pe Monica, scor 4-5! Românca face 5-5 după un lung şi epuizant game în care a salvat 5 mingi de set! Niculescu face 6-5 şi serveşte pentru meci! Victorie Niculescu, 7/5!

SETUL I. Monica a luat primul game, dar Pliskova egalat, scor 1-1. Monica a început mai tensionată partida, dar conduce cu 4-3! Românca s-a desprins în final şi s-a impus cu 6-3!