miercuri, 24 aprilie, 2024

Meci de infarct pentru România la CM de Handbal feminin. România, eliminată în ultima secundă

de Andrei Fuliaș | 11 decembrie 2017, 8:22 PM | Sport

0

CM Handbal. Meci de infarct făcut de Naționala României de Handbal Feminin în optimile de la Campionatul Mondial din Germania, împotiva unei reprezentative modeste a Cehiei.

După prima repriză, tabela indica scorul de 17 – 14 în favroarea româncelor, care de altfel au condus pe aproape toată perioada partidei, uneori chiar și la 5 goluri diferență.

Finalul partidei a adus însă și o schimbare în joc, iar cu două minute înainte de fluierul final (min. 58), cehoaicele au condus pentru prima oară pe tabala de marcaj, ducând scorul la 25-26.

Ultimele secunde ale meciului dintre România și Cehia au fost terifiante, Cristina Neagu egalând cu doar 14 secunde rămase din joc (27-27) și toată lumea se gândea la prelungiri. Cehoaicele nu au fost de acord însă și, cu doar o secundă înainte de final, au marcat golul victoriei. Scor final: România 27 – 28 Cehia.

Este de menționat însă și faptul că româncele au jucat aproape jumătate de meci în inferioritate numerică, având nu mai puțin de 12 eliminări (24 de minute).