marþi, 23 aprilie, 2024

Marius Copil, eliminat în calificări la Openul de la Zagreb

de Lucian Dănilă | 2 februarie 2015, 2:47 PM | Sport

0

Jucătorul arădean de tenis Marius Copil, 160 ATP, a fost eliminat în ultimul tur al calificărilor, la Zagreb, în urma unui meci în care a reușit o revenire spectaculoasă după primul set. Arădeanul, întors de la Melbourne, unde a participat în premieră la un turneu de Grand Slam, a pierdut la tie-break în setul decisiv.

Marius Copil, 24 de ani, a fost eliminat de ucraineanul Illya Marchenko, cap de serie numărul 6 și locul 134 ATP, cu scorul de 6-4, 6-7 (2/7), 7-6 (7/5), după două ore și 29 de minute de joc. Copil a reușit să revină în cel de-al doilea set de la scorul de 2-5, după care, în runda a treia a făcut rebreak-ul și a ajuns la tiebreak.

Pentru evoluția sa de la Zagreb, Marius Copil va primi şase puncte în clasamentul ATP şi un cec în valoare de 730 de euro.