miercuri, 24 aprilie, 2024

Măcel la Șiria! Lipova a zdrobit Felnacul și a câștigat Cupa României faza județeană (GALERIE)

de Lucian Dănilă | 14 iunie 2015, 1:46 PM | Sport

0

Lipova și Felnac s-au întâlnit pe arena din Șiria pentru a lupta pentru trofeul Cupa României – faza județeană. Niciodată în ultimii ani nu ne-a fost dat să vedem tribuna din Șiria atât de plină, deși aici a evoluat de multe ori și UTA.

Spectacolul în tribune a fost la înălțime, cu steaguri, cu scandări de tot felul, cu fani pătimași… Pe teren, însă, a existat doar o echipă: Șoimii Lipova. Echilibrul s-a rupt încă din primele secunde, atunci când Silviu Panin – fratele mai mic al fostului jucătr de la UTA și CFR Cluj, Cristian Panin – l-a faultat în careu pe Bimbo și Flavius Pavel a marcat pentru 1-0.

În minutul 16 era deja 3-0, după reușitele lui Sergiu Popa și Borteș, ambii după acțiuni personale. VI-FE a opus o rezistență foarte slabă, iar în atac rareori s-a apropiat de poarta lui Trifoi. La pauză era 3-0 doar pentru că Nichici – intrat în locul lui Linguraru – s-a opus la acțiunile lui Borteș, Popa sau Pavel.

Imediat după pauză, Șoimii au tranșat definitiv soarta jocului. Borteș și Sergiu Popa în minutele 47 și 49 au marcat pentru 5-0 și deja cei din tribună se întrebau care va fi diferența finală.

Maxim și Toda au fost aproape de a marca golul de onoare, dar șutul primul a fost apărat de Trifoi, iar lobul lui Țițirig a trecut peste poartă.

Șoimii s-au impus cu 7-0 după alte două goluri marcate de Bimbo și Trifoi – din penalty după un fault la Sergiu Popa, arătând tuturor că diferența de nivel între Liga a 4-a și cea de a 5-a este, totuși, uriașă.

A fost prima înfrângere oficială pentru VI-FE în acest sezon! „Este o înfrângere grea, dar aceasta nu poate șterge tot ceea ce am realizat în acest an”, spune Dan Ristin, președintele clubului din Felnac.

Lipova – VI-FE 7-0 (3-0)

Şoimii: Trifoi-Iercan, Moisa, Calancea, Gornic, Borteş, Cati, Popa, Borlean, Pavel, Bimbo. Au mai jucat: Ghergar, Zoica, Radu, Ghiţă. Antrenor Marius Grad.

Victoria: Linguraru-Panin, Rotar, Matei, Hettman, Baroti, Gâdea, Maxim, Vidac, Gyorgy, Rus. Au mai jucat: Nichici, Toda, Ţiţirig, Turcan. Antrenor Marcel Duşan.

Arbitrii: Alin Deac, Alin Bolcaş, Andreas Junger.