joi, 18 aprilie, 2024

Update Măcel la Paris! Simona Halep a executat-o în direct la Eurosport pe Carla Suarez Navarro și e în „sferturi” la Roland Garros

de Lucian Dănilă | 5 iunie 2017, 1:30 PM | Sport

0

Simona Halep arată mai mult ca niciodată că are potențial de a câștiga primul ei Grand Slam din carieră și implicit, prin victoria finală la Paris, să devină tot pentru prima dată în carieră lider mondial.

Simona are un culoare foarte bun dacă ținem cont de absențele de la Roland Garros. Serena Williams și Maria Sharapova nu au participat, iar Kerber, Muguruza, Radwanska sau Kvitova au fost deja eliminate. Au mai rămas în competiție jucătoare ca Mladenovic, sau Karolina Pliskova, pe ultima Simona urmând a o întâlni în semifinale dacă se califică ambele.

Niciodată nu a învins-o Simona pe Carla Suarez Navarro pe zgură. Iberica o eliminase în urmă cu două runde pe Sorana Cîrstea și arăta un joc solid. În fața Simonei Halep, însă, a pălit. Românca avea avantaj de 6-5 la meciurile directe, dar nicio victorie pe zgură.

În această după amiază a fost imperială. A început cu 5-0, Suarez a câștigat un ghem și apoi Simona a închis setul cu 6-1. Al doilea set a început cu un break al Simonei, dar iberica a reușit un rebreak. A fost ultimul ghem câștigat de jucătoarea din Spania. Pe teren a mai rămas doar Simona care a câștigat tot până la final și s-a calificat în sferturile de finală cu 6-1, 6-1.

În „sferturi”, Simona va juca cu câștigătoarea dintre Svitolina – cea în fața căreia a pierdut finala de la Roma – și Martic (Croația). În acest moment joacă cele două, scorul la seturi fiind 1-1 (4-6, 6-3).

UPDATE

Svitolina va fi adversara Simonei într-o reeditare a finalei de la Roma, acolo unde ucraineanca a câștigat în trei seturi după ce a beneficiat de accidentarea sportivei din România. Svitolina a fost condusă de Martic cu 5-2 în setul decisiv, dar a revenit spectaculos și a câștigat cu 7-5.