marþi, 23 aprilie, 2024

Lucescu a scăpat de Liverpool în semifinalele Europa League!

de Special Arad | 15 aprilie 2016, 2:06 PM | Sport

0

Şahtior Doneţk o va întâlni pe Sevilla în semifinale. Mircea Lucescu va trebui să treacă astfel de câştigătoarea ultimelor două ediţii Europa League pentru a se califica în finală. Este o reeditare a acestui duel după „dubla” din 2008, atunci când Sevilla s-a calificat cu mare noroc.

A fost 2-2 la Sevilla, iar la meciul retur, la scorul de 2-1 pentru ucrainieni, portarul andaluzilor, Palop, a egalat în minutul 90 cu o lovitură de cap și a trimis meciul în prelungiri. Sevilla s-a calificat câștigând cu 4-2.

Semifinalele Europa League sunt programate pe 28 aprilie (turul) şi 5 mai (returul), în timp ce finala se va disputa pe 18 mai, la Basel, în Elveţia.