miercuri, 24 aprilie, 2024

Liga Desavoia: Premiere a zdrobit pe Luciano! Nedav se distanțează în fruntea ierarhiei (FOTO)

de Lucian Dănilă | 31 ianuarie 2017, 2:54 PM | Sport

2

Zi foarte interesantă duminică la Liga Desavoia. Premiere se înscrie în lupta pentru primele două locuri după ce a zdrobit pe Luciano, rezultat în urma căruia Nedav a profitat și după victoria cu Ergad s-a distanțat la cinci puncte în fruntea clasamentului.

Seria de jocuri la Liga 1 a fost deschisă de Sistema și Alfa United. A fost un meci cu două reprize diametral opuse. Sistema a arătat în primele etape din acest an că este una dintre cele mai în formă echipe ale competiției, ceea ce nu s-a văzut însă după prima parte cu cei de la Alfa. La pauză Alfa United conducea cu 1-0 prin reușita lui „Roșchi” Topai. Ce a urmat după pauză este oarecum inexplicabil, dar se poate totuși explica prin forma lui Radu Mărginean. Fostul jucător care a făcut carieră la UTA, CFR Cluj sau Gloria Bistrița a reușit să marcheze patru goluri în cele 20 de minute, alte trei purtând semnătura lui Brebenaru, Georgiu și Călin Văduva. S-a încheiat 7-1 pentru Sistema, echipă care are trei victorii în acest an și a urcat pe poziția a 4-a.

Premiere a învins cu 4-1 în derby-ul cu Luciano. Echipa lui Flavius Măduța a început tare și s-a distanțat la două goluri, dar la pauză scorul a fost strâns, Luciano reducând din handicap. După pauză Premiere a dominat autoritar și s-a impus cu 4-1 prin reușitele lui Flavius Pavel (2), Iștoc și Bulza. Premiere ajunge astfel la 43 de puncte și își consolidează poziția pe podium, dar încă este la distanță destul de mare de Luciano, 5 puncte, și la zece puncte de liderul Nedav.

IMG_2702

Simco pare că și-a revenit după înfrângerea surprinzătoare cu Șoimoș. Duminică a învins cu 6-2 pe Takata Centuri, echipă care parcă nu se regăsește în acest an.

Mavros și-a mai adăugat o victorie în acest an, 5-3 cu Șoimoș. Deși scorul pare strâns, Mavros a controlat meciul și a câștigat mai ales grație „dublelor” lui Norbi Varga și Călin Șiclovan. Mavros este în revenire după începutul dezastruos de campionat. Campionii ediției trecute, cea mai titrată echipă de la Liga Desavoia, are ca obiectiv locurile 1-5. Dacă primele trei par intangibile din cauza distanței foarte mari de puncte, Mavros s-a apropiat cu această victorie la 7 puncte de locul 5, fiind acum pe poziția a 9-a.

Napoli continuă parcursul fără greșeală din 2017. Duminică a învins cu 4-1 pe Black Warriors, meci în care Abel Sterciuc și Ștefan Andrei au marcat două goluri superbe, primul fiind cu o „torpilă” de la jumătatea terenului în vinclu. Prima parte a fost echilibrată, scor 0-0, dar după pauză Napoli s-a dezlănțuit. Au mai înscris pentru „napoletani” Cristian Negrea și Cosmin Bătrân. „Aceste trei victorii sunt rezultatul faptului că am format o echipă competititvă, dar și o relație de prietenie extraordinară în grup”, spun cei de la Napoli.

ACM a reușit prima victorie din acest an, după înfrângerea la limită cu Ergad și egalul cu Royal Caffe. ACM a câștigat cu 3-2 meciul cu Făt Frumos și practic, cu aceste trei puncte, scapă de grija de a fi ajunsă de echipele care luptă la retrogradare. Cu 25 de puncte adunate, ACM este acum la opt puncte de primul loc care duce la barajul pentru retrogradare/promovare.

IMG_2811

Un alt derby al zilei a fost cel dintre liderul Nedav și Ergad. Meciul a fost unul echilibrat până în a doua jumătate a reprizei secunde. Nedav a fost în permanență la conducerea partidei, dar Ergad a egalat atât la 1, cât și la 2 și 3, în minutul 30 scorul fiind 3-3. Situația se putea schimba în acel moment, dar la scor egal, Mărcuș a trimis un lob peste Huțan în bară, iar Ponta a ratat din poziție foarte bună. Apoi, finalul a aparținut echipei de pe primul loc care s-a impus în cele din urmă cu 7-4 și pare cea mai îndreptățită să spere la titlul de campioană.

Yazaki a învins cu emoții pe ultima clasată Royal Caffe. Echipa lui Gâlcă și Vuin a început meciul foarte slab, fiind condusă cu 2-0 după „dubla” lui Farcaș. A urmat o revenire spectaculoasă și Yazaki a câștigat cu 4-2, fiind prima victorie din acest an după înfrângerile cu Nedav și Ergad.

Ultimul meci al zilei a adus o adevărată „bombă”. Dortmund, echipă care luptă din greu să se salveze de la retrogradare, a spulberat efectiv pe Gloria Bujac, grupare din a cărei componență au lipsit Gherghel, Sergiu Popa, Vasinc, Manu sau Blănaru. A fost 10-0 pentru Dortmund! „Galbenii” sunt de fapt singurii care au învins în acest an pe liderii de la Nedav. Majoritatea golurilor au fost marcate de Daniel Ghergar, Vereș și Vidican. În urma acestei victorii, Dortmund a urcat pe locul 15, care duce la baraj, fiind la doar un punct distanță de Black Warriors și la trei de Takata, echipe cu care va lupta pentru supraviețuire.