joi, 28 martie, 2024

„La manita”! UTA a zdrobit pe Poli la juniorii mari, dar a fost desființată la juniori B

de Lucian Dănilă | 15 octombrie 2014, 2:27 PM | Sport

0

Juniorii lui Cristia Păcurar au zdrobit liderul ACS Poli Timișoara într-un meci din campionatul republicani de Juniori A! Surpriza este cu atât mai mare cu cât arădenii sunt cu doi ani mai mici – ca vârstă – decât adversarii lor!

UTA a făcut o primă repriză senzațională. Copaci, Man, Stahl și Jorza au dus scorul la un incredibil 4-0! Chiar dacă repriza secundă a fost câștigată de timișoreni, acest lucru nu a mai contat în economia jocului, scorul final fiind 5-2 pentru UTA! După pauză s-a mai înscris pe lista marcatorilor și Bubuș, pentru gruparea antrenată de Păcurar și Feri Tisza.

„A fost un meci senzațional. Deși am întâlnit liderul, care are jucători cu doi ani mai mari decât ai noștri, am câștigat cu 5-2 după ce am condus la pauză cu 4-0! La începutul campionatului exista o anumită teamă, datorită faptului că suntem mai mici cu 2-3 ani decât celelalte echipe. Dacă acum eram la Elite Cup, era cu totul altceva! Din discuțiile cu nea Feri Tisza, această generație de 98 ar fi, valoric, peste generația lui de 78. Jocul acestei echipe e bun spre foarte bun. Chiar am fost plăcut impresionat să văd că echipa are potențial și spun că poate avea o exprimare mult mai bună. Am avut o primă repriză fantastică, 4-0 la pauză. Dacă reușim să-i ținem împreună, voi avea o discuție foarte serioasă cu domnul Meszar să vedem cum mergem mai departe. E o grupă mai aparte”, spune Cristian Păcurar.

Echipa arădeană nu s-a bazat la acest joc pe mai mulți jucători care au evoluat la UTA II Șiria, în Liga a 4-a, printre ei fiind și golgeterul echipei din sezonul trecut, Adrian Petre.

UTA – ACS Poli Timişoara: 5 – 2 (4 – 0)

Au marcat: Copaci, Man, Stahl, Jorza, Bubuş

UTA: Mara – Pop, Iuga, Lazăr, Dinculescu, Copaci, Jorza, Tănase, Man, Stahl, Bubuş. Au mai jucat: Iova, Costin, Zopota, Covaci

Juniorii B ai clubului UTA au fost surclasați de timișoreni cu 9-0!

pacurar 1 pacurar 2 pacurar 3 pacurar 4 pacurar 5 pacurar 6 pacurar 7 pacurar 8 pacurar 9 pacurar 10 pacurar 11 pacurar 12 pacurar 13