marþi, 16 aprilie, 2024

Breaking NewsIstorie la Roland Garros – Halep s-a calificat în semi-finale! Vezi cu cine va juca

de Special Arad | 4 iunie 2014, 6:49 PM | Sport

0

Simona Halep este cu un pas în semi-finalele de la Roland Garros, după ce a câștigat primul set din sfertul de finală împotriva rusoaicei Svetlana Kuznetsova.

Astfel, românca s-a impus în primul set cu scorul de 6-2, după ce startul meciului, programat pentru ora 15:00, a fost amânat în mai multe rânduri din cauza ploii. În cele din urmă meciul a început la ora 18:00, dar zgura este în continuare puțin umedă, ceea ce până acum s-a dovedit să fie în avantajul Simonei.

Dacă trece de Kuznetsova, Simona va da piept în semi-finale cu învingătoarea dintre italianca Sara Errani și germanca Andrea Petkovic. Partida dintre cele două se dispută de la aceeași oră, iar Petkovic și-a adjudecat primul set cu scorul de 6-2.

UPDATE: Halep este în semi-finale la Roland Garros și va da piept cu Petkovic

După ce a câștigat primul set cu scorul de 6-2, Simona Halep și l-a adjudecat și pe cel de-al doilea cu același scor.

Calificată în semi-finale, românca va da piept cu germanca Andrea Petkovic, care a trecut de Sara Errani cu același scor (6-2, 6-2).

Petkovic este numărul 27 în clasamentul mondial WTA.

Simona Halep se află pentru prima oară în carieră într-o semifinală de Grand Slam. În același timp, românca este favorita numărul 1 la câștigarea Openului Francez.