Începe Caravana Tradițiilor de Iarnă

    Consiliul Județean în colaborare cu Centrul Cultural Județean Arad organizează, și în acest an, Festivalul itinerant Caravana Tradițiilor de Iarnă.

    Caravana Tradiţiilor de Iarnă este un eveniment de mare anvergură pentru Arad, în cadrul căruia sunt împărtăşite publicului cele mai reprezentative colinde, cântece, jocuri și obiceiuri specifice acestei perioade a anului, prin reprezentații ale celor mai importante ansambluri folclorice din judeţul Arad.

    Evenimentul, aflat la a IX-a ediție, va debuta în data de 10 decembrie, începând cu ora 18.00, la Expo Arad Internațional, cu un stand și mai multe workshop-uri susținute de elevii Școlii Populare de Arte Arad (secțiile Pictură, Desen și Grafică). Tot joi, cei prezenți la Expo vor avea parte de un concert susținut de General Music, cu dirijor Florin Ionaș și Ansamblul Vicodorii.

    Important de menționat faptul că ediția din acest an se va desfășura într-un număr record de localități, mai exact 33, după cum urmează: 11 decembrie (Tisa Nouă, Tauț, Felnac, Covăsânț), 12 decembrie (Pecica, Chisindia, Chesinț, Semlac, Dezna, Lipova), 13 decembrie (Păuliș, Seleuș, Șiria, Șagu, Bonțești, Almaș), 17 decembrie (Sântana), 18 decembrie (Pâncota, Șicula, Cermei, Hălmagiu, Zimand), 19 decembrie (Sebiș, Zădăreni, Săvârșin, Secusigiu, Vladimirescu) și 20 decembrie (Nădlac, Bata, Macea, Buteni, Dieci, Ineu). „Anul acesta, Caravana Tradițiilor de Iarnă este un maraton care va începe la Expo Arad Internațional cu workshop-uri susținute de profesori și elevi ai Școlii Populare de Arte Arad. Părinții sunt invitați să vină, alături de copii, pentru a asista la programul pregătit de noi” – a precizat Ana Maria Dragoș, directorul Centrului Cultural Județean Arad.

    La Arad, publicul va avea ocazia să participe la un spectacol extraordinar de cântece și colinde din Transilvania, susținut de Ioan Bocșa și Ansamblul Icoane din Cluj Napoca, în data de 21 decembrie, începând cu ora 19.00, la Teatrul Clasic Ioan Slavici Arad.

    Caravana Tradițiilor de Iarnă se va încheia, în 23 decembrie, cu un spectacol de muzică populară care va avea loc în Piața Avram Iancu, de la ora 19.00.

    Ținând cont că anul 2015 a fost declarat de Guvern „Anul Veteranilor de Război”, dedicat marcării a 70 de ani de la încetarea celui de-Al Doilea Război Mondial, în cadrul Caravanei se vor acorda 400 de diplome și disctincții văduvelor și veteranilor de război din localitățile unde se desfășoară evenimentul. „Vom fi prezenţi în 33 de localităţi ale judeţului Arad. Tot în cadrul Caravanei vom acorda şi 400 de diplome şi insigne pentru văduvele şi veteranii de război, deoarece în acest an se împlinesc 70 de ani de la încetarea celui de-al Doilea Război Mondial. Începutul Caravanei va fi la Arad, unde vom avea un spectacol la Pavilionul Expoziţional, printr-un partenerial cu Camera de Comerţ şi vom încheia tot la Arad, printr-un spectacol de excepţie, la Teatrul de Stat, şi un alt spectacol în Piaţa Avram Iancu, în data de 23 decembrie” – a declarat Adrian Țolea, președintele interimar al Consiliului Județean Arad.

    Accesul publicului la eveniment este liber.

    PROGRAMUL Caravanei Tradiţiilor de Iarnă – ediţia a IX-a, 2015

    Joi , 10 dec Arad– ora 18.00, Festivalul Tradiţiilor de Iarnă, Expo Arad
    • Grup colindători ,,Lerui ler” din Arad
    • Orchestra „GENERAL MUSIC”, conducere muzicală: FLORIN IONAŞ. Solişti: CLAUDIA IONAŞ, DIANA SELAGEA, LAURENŢIU LAZĂR, IONUŢ LANGA

    Vineri, 11 decembrie
    Tisa Nouă – ora 17.00, Cămin Cultural
    • Grup colindători ,,Lerui ler” din Arad
    • Formaţia ,,Zestrea” din Şagu
    • Feciorii Colindători din Sânicolaul Mic
    • Orchestra „RAPSODIA” din Arad, conducere muzicală: VASILICĂ RUS. Solişti: IOANA LUGUZAN, DANIELA HAN, IOAN SURDU, BOGDAN NOGHIU

    Tauţ – ora 17.00, Cămin Cultural
    • Dubaşii din Săvârşin
    • Ansamblul ,,Doina Mureşului’’ din Arad
    • Orchestra „RAPSOZII ZĂRANDULUI” din Arad, conducere muzicală: PETRICĂ PAŞCA. Solişti: MALVINA NAGY, CORNELIA CĂPRARIU ROMAN, RODICA ARDELEAN ONIŢA, AUREL BUDUGAN, MĂDĂLIN CHINDRIŞ

    Felnac – ora 18.00 Cămin Cultural
    • Dubaşii din Juliţa
    • Ansamblul ,,Românaşul” din Zimand
    • Orchestra „GENERAL MUSIC”, conducere muzicală: FLORIN IONAŞ. Solişti: CLAUDIA IONAŞ, DIANA SELAGEA, LAURENŢIU LAZĂR, IONUŢ LANGA

    Covăsînţ- ora 18.00- Cămin Cultural
    • Grup colindători ,,Lioara” din Arad
    • Formaţia ,, Moştenitorii” din Chereluş
    • Ansamblul ,,RAPSODIA MUREŞANĂ”, conducere muzicală: MARIN ANCAŞ. Solişti: LIVIU PĂCURAR, MARIA POPOVICI, SORIN GLIGOR, MIHAELA MARIŞ, ŞTEFAN MUNTENAŞ

    Sâmbătă, 12 decembrie
    Pecica – ora 18.00, Sala festivă a Consiliului Local
    • Grup colindători ,,Lioara” din Arad
    • Ansamblul ”Zărandul”, din Arad
    • Orchestra „RAPSOZII ZĂRANDULUI” din Arad, conducere muzicală: PETRICĂ PAŞCA. Solişti: MALVINA NAGY, CORNELIA CĂPRARIU ROMAN, RODICA ARDELEAN ONIŢA, AUREL BUDUGAN, MĂDĂLIN CHINDRIŞ

    Chesinţ-ora 17.00, Cămin Cultural
    • Dubaşii din Săvârşin
    • Ansamblul ,,Bujorul” din Conop
    • Feciorii Colindători din Sânicolaul Mic
    • Orchestra „RAPSODIA” din Arad, conducere muzicală: VASILICĂ RUS. Solişti: IOANA LUGUZAN, DANIELA HAN, IOAN SURDU, BOGDAN NOGHIU

    Chisindia – ora 18.00, Cămin Cultural
    • Ansamblul ”Busuiocul ” din Sântana, soliști Paula Pașca și Ionuț Guver
    • Ansamblul ,, Armonia” din Arad
    • Orchestra „GENERAL MUSIC”, conducere muzicală: FLORIN IONAŞ. Solişti: CLAUDIA IONAŞ, DIANA SELAGEA, LAURENŢIU LAZĂR, IONUŢ LANGA

    Semlac – ora 18.00, Cămin Cultural
    • Formaţia ,,Zestrea” din Şagu
    • Ansamblul ”Maria Graţiana” din Olari
    • Ansamblul ,,RAPSODIA MUREŞANĂ”, conducere muzicală: MARIN ANCAŞ. Solişti: LIVIU PĂCURAR, MARIA POPOVICI, SORIN GLIGOR, MIHAELA MARIŞ, ŞTEFAN MUNTENAŞ

    Dezna – ora 18.00, Cămin Cultural
    • Dubaşii din Juliţa
    • Formaţia ,, Moştenitorii” din Chereluş
    • Ansamblul folcloric „CUNUNIŢA” UVVG Sântana, conducere muzicală: MIRCEA STANCIU. Solişti: DOREL BANCI, GABI BÂRSĂUAN, MONICA GROZA

    Lipova – ora 18.00, Centrul Recreativ Orăşenesc
    • Grup colindători ,,Lerui ler” din Arad
    • Ansamblul ,,Bujorul” din Conop
    • Feciorii Colindători din Sânicolaul Mic
    • Orchestra „RAPSODIA” din Arad, conducere muzicală: VASILICĂ RUS. Solişti: IOANA LUGUZAN, DANIELA HAN, IOAN SURDU, BOGDAN NOGHIU

    Duminică, 13 decembrie
    Păuliş – ora 16.00, Cămin Cultural
    • Dubaşii din Săvârşin
    • Grup Folcloric ,, Bănăţăni şi Argeleni” din Săvârşin
    • Feciorii Colindători din Sânicolaul Mic
    • Orchestra „RAPSODIA” din Arad, conducere muzicală: VASILICĂ RUS. Solişti: IOANA LUGUZAN, DANIELA HAN, IOAN SURDU, BOGDAN NOGHIU

    Seleuş – ora 19.00, Cămin Cultural
    • Ansamblul ”Florile Mureşului” din Vladimirescu
    • Ansamblul ”Maria Graţiana” din Olari
    • Ansamblul ,,RAPSODIA MUREŞANĂ”, conducere muzicală: MARIN ANCAŞ. Solişti: LIVIU PĂCURAR, MARIA POPOVICI, SORIN GLIGOR, MIHAELA MARIŞ, ŞTEFAN MUNTENAŞ

    Şiria – ora 16.00, Casa de cultură
    • Grup colindători ,,Lerui ler” din Arad
    • Ansamblul ”Busuiocul ” din Sântana, soliști Paula Pașca și Ionuț Guver
    • Orchestra „GENERAL MUSIC”, conducere muzicală: FLORIN IONAŞ. Solişti: CLAUDIA IONAŞ, DIANA SELAGEA, LAURENŢIU LAZĂR, IONUŢ LANGA

    Şagu – ora 17.00, Cămin Cultural
    • Ansamblul ”Zărandul”, din Arad
    • Grup colindători ,,Lioara” din Arad
    • Ansamblul folcloric „CUNUNIŢA” UVVG Sântana, conducere muzicală: MIRCEA STANCIU. Solişti: DOREL BANCI, GABI BÂRSĂUAN, MONICA GROZA

    Bonţeşti – ora 17.00, Cămin Cultural
    • Formaţia ,,Românaşul” din Zimand
    • Dubaşii din Juliţa
    • Orchestra „RAPSOZII ZĂRANDULUI” din Arad, conducere muzicală: PETRICĂ PAŞCA. Solişti: MALVINA NAGY, CORNELIA CĂPRARIU ROMAN, RODICA ARDELEAN ONIŢA, AUREL BUDUGAN, MĂDĂLIN CHINDRIŞ

    Almaş – ora 18. 00, Cămin Cultural
    • Formaţiea ,,Păstrătorii tradiţiilor” din Şicula
    • Dubaşii din Juliţa
    • Orchestra „RAPSOZII ZĂRANDULUI” din Arad, conducere muzicală: PETRICĂ PAŞCA. Solişti: MALVINA NAGY, CORNELIA CĂPRARIU ROMAN, RODICA ARDELEAN ONIŢA, AUREL BUDUGAN, MĂDĂLIN CHINDRIŞ

    Joi, 17 decembrie
    Sântana – ora 17.00- Primărie
    • Grup Folcloric ,, Bănăţăni şi Argeleni” din Săvârşin
    • Grup colindători ,,Lioara” din Arad
    • Orchestra „GENERAL MUSIC”, conducere muzicală: FLORIN IONAŞ. Solişti: CLAUDIA IONAŞ, DIANA SELAGEA, LAURENŢIU LAZĂR, IONUŢ LANGA

    Vineri, 18 decembrie
    Pâncota – ora 18.00, Primărie

    Orchestra „GENERAL MUSIC”, conducere muzicală: FLORIN IONAŞ. Solişti: CLAUDIA IONAŞ, DIANA SELAGEA, LAURENŢIU LAZĂR, IONUŢ LANGA

    Şicula – ora 18.00, Cămin Cultural
    • Grup colindători „Lioara” din Arad
    • Ansamblul ,,Mureşana” din Mândruloc
    • Feciorii Colindători din Sânicolaul Mic
    • Orchestra „RAPSODIA” din Arad, conducere muzicală: VASILICĂ RUS. Solişti: IOANA LUGUZAN, DANIELA HAN, IOAN SURDU, BOGDAN NOGHIU

    Cermei – ora 18.00, Cămin Cultural
    • Ansamblul ”Zărandul”, din Arad
    • Formaţia ,,Păstrătorii tradiţiilor” din Şicula
    • Ansamblul folcloric „CUNUNIŢA” UVVG Sântana, conducere muzicală: MIRCEA STANCIU. Solişti: DOREL BANCI, GABI BÂRSĂUAN, MONICA GROZA

    Hălmagiu- 18.00, Cămin Cultural
    • Dubaşii din Săvârşin
    • Ansamblul ”Florile Mureşului” din Vladimirescu
    • Ansamblul ,,RAPSODIA MUREŞANĂ”, conducere muzicală: MARIN ANCAŞ. Solişti: LIVIU PĂCURAR, MARIA POPOVICI, SORIN GLIGOR, MIHAELA MARIŞ, ŞTEFAN MUNTENAŞ

    Zimand – 17.00, Cămin Cultural
    • Grup colindători ,,Lerui ler” din Arad
    • Formaţia ,,Românaşul” din Zimand
    • Orchestra „RAPSOZII ZĂRANDULUI” din Arad, conducere muzicală: PETRICĂ PAŞCA. Solişti: MALVINA NAGY, CORNELIA CĂPRARIU ROMAN, RODICA ARDELEAN ONIŢA, AUREL BUDUGAN, MĂDĂLIN CHINDRIŞ

    Sâmbătă, 19 decembrie
    Sebiş – ora 17.00, platoul Primăriei
    • Ansamblul ”Busuiocul ” din Sântana, soliști Paula Pașca și Ionuț Guver
    • Grup Folcloric ,, Bănăţăni şi Argeleni” din Săvârşin
    • Orchestra „RAPSOZII ZĂRANDULUI” din Arad, conducere muzicală: PETRICĂ PAŞCA. Solişti: MALVINA NAGY, CORNELIA CĂPRARIU ROMAN, RODICA ARDELEAN ONIŢA, AUREL BUDUGAN, MĂDĂLIN CHINDRIŞ

    Zădăreni- ora 18.00, platoul Primăriei
    • Ansamblul ,,Armonia” din Arad
    • Grup colindători ,,Lerui ler” din Arad
    • Ansamblul folcloric „CUNUNIŢA” UVVG Sântana, conducere muzicală: MIRCEA STANCIU. Solişti: DOREL BANCI, GABI BÂRSĂUAN, MONICA GROZA

    Săvârşin – ora 18.00, Cămin Cultural
    • Dubaşii din Juliţa
    • Ansamblul ,,Mureşana” din Mândruloc
    • Ansamblul ,,RAPSODIA MUREŞANĂ”, conducere muzicală: MARIN ANCAŞ. Solişti: LIVIU PĂCURAR, MARIA POPOVICI, SORIN GLIGOR, MIHAELA MARIŞ, ŞTEFAN MUNTENAŞ

    Secusigiu – ora 17.00, Cămin Cultural
    • Grup colindători ,,Lioara” din Arad
    • Ansamblul ”Zărandul”, din Arad
    • Orchestra „GENERAL MUSIC”, conducere muzicală: FLORIN IONAŞ. Solişti: CLAUDIA IONAŞ, DIANA SELAGEA, LAURENŢIU LAZĂR, IONUŢ LANGA

    Vladimirescu – ora 17.00, Cămin Cultural
    • Grup colindători ,,Lerui ler” din Arad
    • Ansamblul ,,Bujorul” din Conop
    • Feciorii Colindători din Sânicolaul Mic
    • Orchestra „RAPSODIA” din Arad, conducere muzicală: VASILICĂ RUS. Solişti: IOANA LUGUZAN, DANIELA HAN, IOAN SURDU, BOGDAN NOGHIU

    Duminică, 20 decembrie
    Nădlac – ora 17.00, Parcul Central
    • Grup colindători „Lioara” din Arad
    • Fanfara Nadlačanka
    • Ansamblul ”Zărandul” din Arad
    • Orchestra „RAPSOZII ZĂRANDULUI” din Arad, conducere muzicală: PETRICĂ PAŞCA. Solişti: MALVINA NAGY, CORNELIA CĂPRARIU ROMAN, RODICA ARDELEAN ONIŢA, AUREL BUDUGAN, MĂDĂLIN CHINDRIŞ

    Bata- ora 18.00, Cămin Cultural
    • Formaţia ,,Românaşul” din Zimand
    • Ansamblul ,,Doina Mureşului’’ din Arad
    • Feciorii Colindători din Sânicolaul Mic
    • Orchestra „RAPSODIA” din Arad, conducere muzicală:VASILICĂ RUS. Solişti: IOANA LUGUZAN, DANIELA HAN, IOAN SURDU, BOGDAN NOGHIU

    Macea – ora 17.00, Cămin Cultural
    • Formaţia ,,Zestrea” din Şagu
    • Ansamblul ”Maria Graţiana” din Olari
    • Orchestra „GENERAL MUSIC”, conducere muzicală: FLORIN IONAŞ. Solişti: CLAUDIA IONAŞ, DIANA SELAGEA, LAURENŢIU LAZĂR, IONUŢ LANGA

    Buteni – ora 17.00, Cămin Cultural
    • Grup colindători ,,Lerui ler” din Arad
    • Ansamblul Mureşana din Mândruloc
    • Ansamblul folcloric „CUNUNIŢA” UVVG Sântana, conducere muzicală: MIRCEA STANCIU. Solişti: DOREL BANCI, GABI BÂRSĂUAN, MONICA GROZA

    Dieci – ora 17.00, Cămin Cultural
    • Grup colindători ,,Lerui ler” din Arad
    • Formaţia ,,Românaşul” din Zădăreni
    • Ansamblul folcloric „CUNUNIŢA” UVVG Sântana, conducere muzicală: MIRCEA STANCIU. Solişti: DOREL BANCI, GABI BÂRSĂUAN, MONICA GROZA

    Ineu – ora 18.00, Casa de cultură
    • Dubaşii din Juliţa
    • Ansamblul ”Busuiocul ” din Sântana, soliști Paula Pașca și Ionuț Guver
    • Ansamblul ,,RAPSODIA MUREŞANĂ”, conducere muzicală: MARIN ANCAŞ. Solişti: LIVIU PĂCURAR, MARIA POPOVICI, SORIN GLIGOR, MIHAELA MARIŞ, ŞTEFAN MUNTENAŞ

    Luni, 21 decembrie – ora 19.00 Sala Mare a Teatrului Clasic ,,Ioan Slavici” Arad
    • Colinde şi cântece din Transilvania-Ioan Bocşa şi Ansamblul ,,Icoane” din Cluj Napoca

    Miercuri 23 decembrie Arad – ora 19.00, Piaţa Avram Iancu
    • Dubaşii din Juliţa
    • Grup colindători ,,Lerui ler” din Arad
    • Ansamblul ,,Bujorul” din Conop
    • Ansamblul ,, Zărandul” din Arad
    • Orchestra „GENERAL MUSIC”, conducere muzicală: FLORIN IONAŞ. Solişti: CLAUDIA IONAŞ, DIANA SELAGEA, LAURENŢIU LAZĂR, IONUŢ LANGA
    • Orchestra „RAPSOZII ZĂRANDULUI” din Arad, conducere muzicală: PETRICĂ PAŞCA. Solişti: MALVINA NAGY, CORNELIA CĂPRARIU ROMAN, RODICA ARDELEAN ONIŢA, AUREL BUDUGAN, MĂDĂLIN CHINDRIŞ

    Distribuie articolul

    Scrie un comentariu

    4 + 1 =

    Redacția Special Arad își rezervă dreptul de a selecta și a modera comentariile în funcție de relevanța lor față de subiect. Comentariile care nu fac referire la subiectul prezentat nu vor fi aprobate. De asemenea, răspunderea juridică aparține autorului comentariului.

    Logo Aplicatie Special Arad

    Special Arad