sâmbãtã, 20 aprilie, 2024

Halep s-a calificat în semifinale la Stuttgart. Joacă sâmbătă seara cu Siegemund

de Special Arad | 29 aprilie 2017, 8:36 AM | Sport

0

Simona Halep e la un meci distanță de prima finală din 2017. După victoria clară obținută în fața Barborei Strycova, cu 6-2 6-3, cea mai bună jucătoare din România a învins-o fără probeme pe letona Anastasija Sevastova în sferturile de finală ale turneului WTA Premier de la Stuttgart, cu 6-3, 6-1, în doar 59 de minute.

Sâmbătă, Simona Halep o va întâlni pe Laura Siegemund în semifinale. Meciul va începe nu mai devreme de ora 20.30, ora României.

Locul 5 WTA, a declarat, vineri seară, că meciul din sferturile turneului de la Stuttgart cu letona Anastasija Sevastova a fost unul dintre cele mai bune din acest sezon, apreciind că întâlnirea din semifinale cu germana Laura Siegemund va fi extrem de grea, deoarece aceasta are publicul de partea ei.

„Sunt foarte fericită că am ajuns în semifinale a doua oară aici. Azi am evoluat bine, ştiu că nu a fost uşor. Cred că am făcut unul dintre cele mai bune meciuri în acest sezon, m-am simţit foarte bine. E greu să joci împotriva ei (n.r. – Anastasijei Sevastova), loveşte mai plat ca alte jucătoare. Meciul cu Laura va fi greu, publicul va fi de partea ei, sper să fac o partidă cât mai bună”, a declarat Halep, la finalul meciului cu Sevastova.