vineri, 19 aprilie, 2024

Furia bavareză! Bayern a trecut de United și e în semifinalele Ligii Campionilor

de Tudor Bogdan | 10 aprilie 2014, 12:03 PM | Sport

0

Bayern Munchen, deţinătoarea trofeului, s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (0-0), echipa Manchester United, în manşa secundă a sferturilor de finală ale competiţiei.

Bayern a revenit senzațional după ce United a deschis scorul prin Evra în minutul 58. Mandzukic a egalat în minutul următor, după care Muller și Robben au punctat pentru victoria clară a bavarezilor.

„Sferturile de finală ale Ligii Campionilor sunt mereu dificile. Aşa a fost şi meciul de astăzi (n.r. – de miercuri). A fost ca partida tur, de la Manchester. Arjen Robben şi Franck Ribery au fost fantastici în repriza a doua. Sunt foarte foarte mândru de echipa mea. Toată lumea spune că este uşor să câştigi titlul în Bundesliga şi să joci în continuare la nivel înalt, dar nu este adevărat. Jucătorii au dat totul, au muncit foarte mult. Ei merită să fie în semifinale”, a spus Guardiola, informează uefa.com.

„Consider că jucătorii mei au făcut o treabă excelentă, singura lor «crimă» fiind faptul că au lăsat-o pe Bayern să egaleze după câteva secunde. Am avut o oportunitate frumoasă de a face 2-2. În prima repriză am avut mai multe ocazii decât adversarii noştri. Am o echipă de jucători experimentaţi şi să rămâi concentrat asupra a ceea ce ai de făcut este ceva ce se învaţă la şcoală. Făcuseră o treabă excelentă în ceea ce priveşte marcajul şi este dezamăgitor că au cedat atât de repede. Însă sunt multe aspecte pozitive de reţinut la acest meci. Evra a marcat un gol magic şi ar fi fost bine să menţinem acel 1-0. Nu este o ruşine că am fost eliminaţi de Bayern, este o echipă bună. Noi am jucat bine şi am arătat calităţile pe care le avem”, a spus Moyes, conform AFP şi uefa.com.

Bayern Munchen: Neuer – Lahm, J. Boateng, Dante, Alaba – Kroos – Robben, Müller (Pizarro ’84), Götze (Rafinha ’65), Ribery – Mandzukici. Antrenor: Josep Guardiola.

Manchester United: De Gea – Jones, Smalling, Vidici, Evra – Fletcher (Hernandez ’75), Carrick – Valencia, Kagawa, Welbeck (Januzaj ’81) – Rooney. Antrenor: David Moyes.

Pentru Bayern au marcat Mandzukici ’59, Muller ’68 şi Robben ’76, în timp ce pentru Manchester United a înscris Evra ’58