miercuri, 24 aprilie, 2024

Fuga din zona rușinii! UTA a câștigat în ultima fază la Suceava și a ieșit din zona retrogradării

de Lucian Dănilă | 29 octombrie 2017, 9:55 AM | Sport

0

După umilința din Cupa României, 2-5 la Afumați, UTA avea un examen pe care nu avea voie să-l cadă, la Suceava, cu Foresta, una dintre codașele eșalonului secund, dar o echipă care s-a întărit din mers.

Ceea ce a ieșit a fost un meci interzis cardiacilor. Foresta a decshis scorul, UTA a întors situația până la pauză, apoi moldovenii au egalat cu cinci minute înainte de final, iar la ultima fază, Păcurar – intrat în locul accidentatului Florea, a fructificat centrarea lui Hlistei și a marcat golul de trei puncte.

„Ştiam că ne aşteaptă un meci greu, cu o echipă la care s-a schimbat antrenorul şi care a fost foarte motivată din primul minut. Şi-au dorit şi ei să câştige, au avut o atitudine bună, dar până la urmă noi am avut un comportament pe măsură. Prin ceea ce au făcut jucătorii azi au demonstrat că sunt vii, trăiesc. Chiar dacă au fost egalaţi, au reuşit să câştige în ultimele minute, ceea ce nu e puţin lucru. Este victoria băieţilor, este victoria echipei, este un meci care ne dă speranţe pentru viitor. Victoria e meritată, sper să continuăm pe aceeaşi linie, pentru că avem nevoie de puncte. Nu ştiu dacă a fost o cădere a noastră. Au venit şi cei de la Suceava cu tot ce au avut mai bun pe bancă, jucători ofensivi şi au pus puţină presiune pe noi. Se poate să fi fost un interval de timp în care au dominat ostilităţile, dar – până la urmă – ultimul cuvânt l-am avut noi şi asta e cel mai important”, (Cristian Todea, antrenor UTA)

Victoria este foarte importantă pentru UTA. Gruparea arădeană a ieșit din zona rușinii, zona care duce în liga a treia, și dacă mai leagă câteva victorii în acest an poate încheia sezonul chiar aproape de primele cinci locuri. Dacă…

A fost meciul în care s-a redemonstrat că UTA a făcut cele mai bune transferuri în mijlocul campionatului: Florea și revenirea lui Cătălin Hlistei. A fost meciul în care Ciucă, după evoluții oscilante care l-au dus și în afara lotului, a marcat un gol foarte prețios.

Cu aceste trei puncte, UTA scapă de locul retrogradabil şi urcă patru poziţii în clasament, pe 12, cu 17 puncte. Săptămâna următoare o întâlneşte pe Luceafărul Oradea.

STATISTICA CONFORM LIGA2.RO

FORESTA SUCEAVA – UTA ARAD    2-3

Stadion: Areni (Suceava);

Arbitru: Cătălin Marian Pană (Bucureşti); Asistenţi: Marian Truţă (Băbeni) şi Alexandru Mihăilă (Râmnicu Vâlcea).

►Foresta: Began – A. Onofraş, Masella, Eridson (61 Cerlincă), Belevschi, Renquin (75 Dali Amar), Acolatse, Vl. Stănescu, R. Sumanariu, M. Matei, Kimbaloula

Rezerve: Bîlbă – Cerlincă, Fl. Cordoş, R. Bosânceanu, Coroamă, Dali-Amar, Secrier

Antrenor: Florentin Petre

►UTA: D. Mureşan – Al. Manea, Iuga, Ciucă, Burlă – Strătilă (72 Prună), Polgar, Asani, Hlistei – Stahl (60 Buleică), D. Florea (79 Păcurar)

Rezerve: Creţa – Adili, Buleică, Prună, P. Păcurar, Jorza, D. Toma

Antrenor: Cristian Todea

►Min 29 1-0 Eurogol reuşit de Foresta la debutul lui Florentin Petre! Renquin îl lobează de la 30 de metri pe portarul Mureşan şi marchează

►Min 34 1-1 UTA egalează prin Cătălin Hlistei, care primeşte o pasă de la Polgar, pătrunde în careu şi marchează cu un şut puternic

►Min 36 1-2 Răsturnare de scor la Suceava, unde Mădălin Ciucă marchează cu capul, după un corner executat de Burlă

►Min 85 2-2 Cerlincă trimite din corner, mingea cade în careu şi ajunge la Charles Acolatse, care o deviază în poartă, la o fază în care portarul Mureşan a fost fără reacţie

►Min 90+4 2-3 UTA câştigă la ultima fază a jocului. Rezerva Paul Păcurar marchează cu un şut puternic după o centrare a lui Hlistei