FINAL: Pandurii II – UTA 0-1! Hlistei a marcat golul de trei puncte al Bătrânei Doamne

de Lucian Dănilă | 20 martie 2015, 3:21 PM | Recomandările editorilor | Sport

0

A început partida dintre Pandurii II Târgu Jiu și UTA, una în care UTA este obligată să nu piardă pentru a nu pierde contactul pentru lupta la promovare cu cei de la Național Sebiș. Meciul se joacă pe arena din Rovinari.

Derby-ul dintre UTA și Sebiș va avea loc sâmbăta viitoare de la ora 15 pe arena Motorul din Arad.

Roli Nagy, antrenorul Bătrânei Doamne, l-a lăsat pe banca de rezerve pe Bodea după greșeala de la golul din etapa trecută cu Viitorul Craiova. În locul acestuia apără Mitrea. De asemenea, Hlistei a început titular în locul lui Ousmane Gueye, „brilliantul” evoluând în atac alături de Szabolcs Szekely.

După zece minute de joc, scorul este 0-0, dar gazdele și-au creat deja două bune ocazii.

„Noi am avut doar câteva oportunități”, spune Claudiu Drăgan, după prima jumătate de oră a meciului.

PAUZĂ: 0-0

Meciul este unul de uzură. UTA a avut o dominare teritorială, dar nu a reușit să înscrie. Am avut o mare ocazie de gol prin Hlistei. A centrat Strătilă de pe partea dreaptă, iar Hlistei, de la 8 metri, central pe poartă, a trimis cu capul milimetric pe lângă poartă”, spune Claudiu Drăgan.

Strătilă a primit un cartonaș galben pentru simulare la o fază petrecută în careul celor de la Pandurii II. De la Pandurii au fost avertizați Horj și Constantin, ambii pentru faulturi la Strătilă.

A început repriza a doua. Hlistei a trecut în banda stângă, iar Piț a trecut în locul său în postura de al doilea vârf.

În minutul 50, Tudor a centrat de pe partea dreaptă, Hlistei a preluat în careu, a pivotat și a trimis cu latul pe lângă Negrilă: 0-1!

După gol, în minutul 53, Dumitru Copil i-a luat locul celui care a oferit „assistul” lui Hlistei, Claudiu Tudor.

După alte două ocazii, una de fiecare parte, scorul rămâne cel stabilit în minutul 50. Szekely a trimis spre poarta „pandurilor” dar a reținut Negrilă, iar la cealaltă poartă Mitrea a prins mingea expediată de Predescu.

În minutul 70, Silaghi i-a luat locul lui Piț.

În minutul 82, Adrian Popa i-a luat locul lui Strătilă.

În minutul 84, Ciprian Rus l-a înlocuit pe Szabolcs Szekely.

Ocazie mare de gol pentru UTA în minutul 86, atunci când Negrilă a respins de două ori, prima dată din fața lui Silaghi, iar apoi la șutul lui Hlistei. În ultimele minute, gazdele forțează egalarea, dar ocaziile la poarta lui Mitrea întârzie să apară.

Final de meci la Rovinari! UTA a câștigat cu 1-0 prin golul marcat de Cătălin Hlistei și își are soarta în propriile mâini la meciul din etapa viitoare cu Național Sebiș, meci care ar putea deveni capital pentru promovarea în liga secundă!

ECHIPELE DE START

Pandurii: Negrilă – Trocan, Pițian, Horj, Constantin, Militaru, Bârlan, Cocină, Dănăricu (60 Șendroiu), Predescu, Shamsin.

Rezerve: Oprița, Brânzan, Celea, Stegaru, Pîrcălabu, Șendroiu, Mărgărit.

UTA: Mitrea – Voicu, Botiș, Filaret, Burlă, Strătilă (82 Adrian Popa), Chindriș, Tudor (53 Copil), Piț (70 Silaghi), Hlistei, Szekely (84 C. Rus).

Rezerve: Bodea – Rus, Silaghi, Copil, Ousmane, Popa, Cotoc.