Fantasticii! UTA U19 a câștigat Cupa României după o finală specială cu ACS Poli (FOTO)

de Lucian Dănilă | 24 mai 2016, 3:53 PM | Sport

1

Generație fantastică pentru UTA la grupa juniorilor Elite! Jucătorii lui Dan Stupar și Adrian Ungur au câștigat prima ediție a Cupei României Elite la grupa de juniori mari, după o finală extraordinară contra celor de la ACS Poli Timișoara!

UTA a pierdut de două ori în campionat în fața celor de la Poli, dar astăzi, la Deva, datele problemei erau cu totul schimbate. Stupar și Ungur au avut la dispoziție „artileria grea”. Oficialii clubului i-au lăsat la acest joc și pe seniorii Dennis Man – ajuns deja un jucător aproape indispensabil la prima echipă, Tănase – după un sezon de primăvară excelent la seniori, Costin, Jorza și Adrian Petre, toți cu jocuri la nivelul Ligii a 2-a.

Bătrâna Doamnă și-a impus din start jocul și a deschis scorul în minutul 19, atunci când Dennis Man a fost găsit perfect în fața porții de Costin, și atacantul arădean a marcat pentru 1-0!

AMIR JORZA A AJUNS LA SPITALUL DIN DEVA

Un eveniment mai puțin fericit s-a întâmplat în minutul 26. Amir Jorza s-a accidentat și după ce a primit îngrijiri medicale timp de mai bine de cinci minute s-a decis că se impune înlocuirea sa. A intrat Pop, iar câteva minute mai târziu Jorza a fost transportat la spitalul din Deva după ce i-a fost montat un guler cervical.

under 4

COVACI, APROAPE DE GOLDE ZIUA LUI

Cu siguranță Darius Covaci nu va uitat niciodată ziua de 24 mai 2016. Este ziua în care a împlinit 19 ani și a câștigat Cupa României. Talentatul jucător arădean putea chiar să înscrie în minutul 35, dar după o cursă excelentă finalizată cu un șut care l-a depășit pe portarul Rusu, un fundaș al bănățenilor a respins de pe linia porții! La mulți ani Darius!

covaci

Poli a egalat în ultimul minut al primei părți, atunci când mingea șutată de Velcotă a poposit la vinclul porții apărate de Mara. S-a intrat la vestiare cu rezultatul de 1-1.

Ecuația partidei s-a rezolvat în doar 4 minute. Adrian Petre a reușit o dublă în minutele 68 și 72, aducând scorul la 3-1 pentru UTA. La prima reușită a fost o acțiune în trei, a pornit de la Dennis Man, acesta i-a pasat lui Tănase, mijlocașul arădean l-a angajat în careu pe Adrian Petre, atacantul a preluat și a trimis frumos lângă bară. În minutul 72, același Petre a primit mingea la marginea careului, din fentă a depășit doi adversari și a tras fără speranțe pentru Rusu: 3-1!

Poli a mai înscris o dată prin Mailat, cu aproximativ zece minute înainte de final. Deși părea că UTA va avea un final dificil de joc, unica ocazie din ultimele zece minute a aparținut tot arădenilor, dar șutul lui Lazăr a fost parat de Rusu. Scor final 3-2!

Astfel, după un parcurs excelent în care UTA Under 19 a eliminat Dinamo, Voluntari și „Mihai Georgescu” Cluj, tinerii jucători arădeni au câștigat o finală contra rivalilor din Banat pe care nu o vor uita toată viața. Au fost fantastici!

under 2

UTA Arad – ACS Poli 3-2 (1-1)

Dennis Man 19, Adrian Petre 68, 72 / Velcotă 44, Mailat 81

UTA: 12 Mara – 20 Iova, 5 Petrache, 23 Iuga, 7 Aldan – 9 Costin, 17 Jorza (min. 30 Pop), 13 Tănase, 10 Covaci (min. 64 Sava) – 98 Man (min. 82 Lazăr), 11 Petre (min. 90 Moza). Pe bancă: 30 Stanciu, 26 Lazăr, 23 Moza, 16 Sava, 18 Pop, 14 Copaci, 25 Brănișteanu. Antrenor: Dan Stupar.

ACS Poli: 29 Rusu – 3 Sporin (min. 88 Gânju), 15 A. Lazăr, 30 Fridrich, 13 Totic – 4 Oprea (min. 73 Kokora), 17 Postolache, 11 Mailat, 18 Popan – 77 Golda (min. 69 Păduraru), 26 Velcotă (min. 88 Harut). Pe bancă: 22 Filip, 24 Harut, 16 Gînju, 25 Kokora , 27 Pădurariu. Antrenor: Cristian Contescu.

Arbitri: Horațiu Feșnic – Claudiu Lucaciu, Ionuț Cîmpeanu. Rezervă: Alexandru Bălan (Deva). Observator: Andrei Ioniță (București)