joi, 28 martie, 2024

Falimentul proiectului Mihalcea? UTA a pierdut lamentabil la Sibiu și se anunță zile grele

de Lucian Dănilă | 26 august 2017, 3:39 PM | Recomandările editorilor | Sport

2

Să începem cu trecutul: UTA cu Roli Nagy pe bancă venea din Liga a 3-a și a fost la un singur meci de promovarea în prima ligă în condițiile unei sărăcii lucii, sărăcie în care jucătorii, majoritatea din Arad, nu își încasau banii timp de trei-patru luni. A venit Roșu, după demiterea lui Roli, și începutul a fost aproape perfect, opt victorii în zece partide…

Ce avem noi acum? Avem un club stabil financiar, cu un antrenor nou, Adrian Mihalcea – tocmai cel pe care Roli Nagy îl bătea la baraj deși UTA a jucat o oră în inferioritate – și cu o grămadă de jucători cu experiență, plătiți cu sume astronomice pentru acest nivel, iar obiectivul declarat a fost promovarea. UTA în cinci etape nu a jucat nimic. A câștigat la Târgoviște printr-un gol norocos marcat în minutul 90, a remizat la Șiria cu Metaloglobus după un joc în care oaspeții au ratat trei-patru ocazii imense, a câștigat la Clinceni fără a impresiona, apoi a remizat din nou la Șiria cu Mioveni, o formație care rara a trecut mijlocul terenului, iar astăzi s-a înclinat lamentabil la Sibiu.

Probabil că s-au făcut greșeli în această vară. Dovadă și faptul că ieri Dan Roman și-a reziliat contractul cu clubul. Dan Roman venea din Liga 1, dar acest atacant nu a excelat la nicio echipă la care a evoluat în cariera sa. După plecarea lui Adi Petre – un tânăr de 18 ani care a marcat 29 de goluri într-un sezon – era necesară achiziționarea unui atacant în al cărui CV să fie trecute minim 15 goluri pe sezon la echipa care a evoluat. Roman nu era acela…

O parte dintre suporterii arădeni l-au blamat ani la rând pe Chindriș. Mihalcea a renunțat la serviciile arădeanului și UTA l-a adus pe Asani. Ne întrebăm cu ce este Asani mai bun decât Chindriș atâta timp cât este înlocuit aproape la fiecare meci la pauză, cât nu a adus nimic pozitiv din punct de vedere ofensiv și are mari probleme la recuperare? A fost adus Grigorie, jucător de 35 de ani despre care se spune că are cel mai mare salariu din lot. Până acum nu a evoluat în niciun joc, iar astăzi la Sibiu, la primul său meci, a făcut figurație.

Dintre toți jucătorii aduși în această vară, doar trei par a fi peste ce am avut până acum: Grahovac, Ciucă și Scutaru, în ideea în care UTA nu a încasat niciun gol timp de trei meciuri și 28 de minute.

A venit și Buleică, un jucător sosit de la Liga 1, dar care până acum nu s-a adaptat deloc jocului Bătrânei Doamne. Ca să facem o comparație, Buleică nu este cu nimic peste Copil sau Hlistei, jucători plecați în vară sau refuzați de Mihalcea, cum e cazul lui Hlistei.

O altă mare problemă sunt Strătilă și Stahl. Niciunul nu dau nici măcar randamentul din sezonul trecut. Schimbările dese de posturi, când unul în dreapta, când celălalt, pare că i-a debusolat pe amândoi și, cu mici excepții, cei doi sunt aproape fără realizări în acest campionat.

UTA a pierdut jocul de la Sibiu după o evoluție catastrofală, după o primă repriză în care s-a apropiat de poarta adversă doar în urma unor faze fixe și a încasat un gol în urma unei aruncări de la margine. Deși a jucat 50 de minute în superioritate numerică, UTA nu a pus niciodată probleme reale adversarului cu excepția fazei din minutul 48, atunci când un jucător al gazdelor a respins de pe linia porții mingea trimisă de Curtuiuș.

Au trecut cinci etape, cinci etape în care UTA a pierdut deja 7 puncte și se află la patru puncte de un loc promovabil. Timpul nu este pierdut, aceste puncte pot fi recuperate pentru că etape mai sunt foarte multe, dar ceea ce este alarmat este jocul echipei, un joc cu care niciodată nu se poate promova.

Această situație pare a avea ca finalitate falimentul proiectului Mihalcea. Ca antrenor, Mihalcea și-a asumat campania de transferări, campania de… epurări, dar și rezultatele. Pentru Mihalcea, UTA este primul club cu pretenții pe care îl antrenează, după ce a mai antrenat la Slobozia și Călărași. După plecarea lui Roman, după înfrângerea de la Sibiu, după locul în clasament – 9, și după evoluția sau atitudinea unor jucători, este posibil ca să urmeze zile grele la clubul arădean.

CASETA TEHNICĂ ȘI FILMUL JOCULUI CONFORM LIGA2.RO

AFC HERMANNSTADT – UTA ARAD           2-0 (1-0)
    Stadion: Municipal (Sibiu);
    Arbitru: Iulian Dima (Bucureşti); Asistenţi: Romică Bîrdeş (Piteşti) şi Raul Constantin Ghiciulescu (Lugoj).

Hermannstadt: Căbuz – D. Tătar, D. Crişan, Ct. Pîrvulescu, Pamfile – Dîlbea, Boboc – P. Petrescu, Bg. Rusu, S. Lupu – C. Neagu
    Rezerve: Moldovan – Al. Neacşa, Cristiu, I. Popa, Stoica, Cîrstean, Necşulescu
    Antrenor: Alexandru Pelici

UTA: Grahovac – Adili, Al. Manea, Măd. Ciucă, Burlă – Strătilă, I. Tănase, Asani, Buleică – Toma, Curtuiuş
    Rezerve: Barna – Jorza, Cârstocea, Scutaru, Stahl, Grigorie, Polgar
    Antrenor: Adrian Mihalcea

Min 90+4 Final de meci. UTA pierde primul joc în acest sezon, dar tocmai în faţa uneia dintre rivalele serioase la promovare. Arădenii au jucat mai bine de o repriză în superioritate, dar nici aşa nu au putut reveni pe tabela de marcaj, în acest interval primind însă un gol.

Min 90 Meciul e prelungit cu patru minute. UTA nu a fost în stare să înscrie în faţa unui adversar care joacă în inferioritate încă din prima repriză. Mai mult, sibienii au marcat o dată în acest interval

Min 83 Cârstocea trage puternic de la 25 de metri, dar peste poartă

Min 73 Cârstean centrează din stânga la bara a doua, acolo de unde Dâlbea, nemarcat, pune latul şi mingea şterge transversala

Min 71 Intră Adrian Cârstean în locul lui Bogdan Rusu

Min 70 Centrare dintr-o lovitură liberă a lui Strătilă în careul sibienilor, mingea ajunge în 6 metri la Ciucă, iar fundaşul reia cu capul după ce plonjează, însă pe centru, iar Căbuz reţine

Min 65 Rusu preia în flancul stâng din faţa lui Adili, scapă în careul, şi trage din 12 metri milimetric pe lângă rădăcina barei colţului lung

Min 64 Iese Cosmin Neagu, marcator la debut, şi intră Alexandru Neacşa

Min 60 Arbitrul Iulian Dima îl trimite pe antrenorul gazdelor, Alexandru Pelici, în tribună din cauya protestelor după ce nu a dictat nimic la faultul asupra lui Pamfile. Pelici nu părăseşte terenul până nu se duce în colţul terenului şi îi dă indicaţii portarului Căbuz şi fundaşilor săi

Min 57 Centrare din stânga careului, mingea sare peste jucătorii din zona centrală şi ajunge la Strătilă, care e singur în dreapta, nu trage şi preferă să întoarcă un adversar în centru apoi şutează pe centrul porţii, iar Căbuz respinge în faţă, ca apoi fundaşii să îndepărteze pericolul

Min 55 Iese Alexandru Manea şi intră Alin Cârstocea

Min 53 2-0 Sibiul dă lovitura pe contraatac. Boboc paseayă filtrans de la mijlocul terenului, Bogdan Rusu înţelege intenţia şi scapă singur cu Grahovac, Manea nu intervine pentru a faulta de roşu, iar atacantul înscrie pe lângă portar. Golul îi este dedicat tot lui Blănaru, accidentat grav miercuri

Min 48 Adili pasează în careu, Curtuiuş deviază pe lângă portar la colţul lung, însă Crişan urmăreşte şi respinge aproape de pe linie, evitând astfel golul egalizator

Min 46 UTA începe repriza secundă cu Ştefan Grigorie în locul lui Asani, şi cu Stahl în locul lui Buleică

Min 45+3 Prima repriză se încheie cu AFC Hermannstadt în avantaj, dar şi cu un jucător mai puţin pe teren după eliminarea lui Cătălin Pîrvulescu din minutul 34. Manea (43) şi Boboc (45+3) au luat şi ei cartonaşe galbene

Min 45+2 Asani centrează din dreapta, Curtuiuş reia cu capul de lângă Stoica, însă Căbuz reţine pe mijlocaşul porţii

Min 40 Pelici face schimbare după eliminarea lui Pîrvulescu. Iese Sabin Lupu şi intră Ionuţ Stoica, un fundaş în locul unui mijlocaş ofensiv

Min 35 Strătilă scoate o lovitură liberă, Burlă bate faza fixă, iar Curtuiuş reia cu capul către colţul lung, însă mingea trece puţin pe lângă

Min 34 Cătălin Pîrvulescu e inconştient şi îl ţine din spate pe Strătilă la o fază la care i-a luat faţa în urmărirea unui balon. Fundaşul ia al doilea galben şi e eliminat. La Vâlcea făcea des astfel de faze stupide şi îşi lăsa echipa în inferioritate, chiar dacă era căpitan şi trebuia să fie de două ori mai responsabil

Min 33 Dâlbea trage de la 20 de metri, iar mingea se duce direct în transversală. Grahovac era bătut. Mingea revine în teren, Boboc o urmăreşte, dar Asani îl blochează

Min 29 Pîrvulescu îl faultează pe Curtuiuş la marginea careului şi ia galben. Buleică bate faza fixă de la limita careului, uşor lateral stânga, în zid

Min 27 Reacţie de orgoliu a utiştilor. Ciucă bate pe jos o lovitură liberă de la 18 metri uşor lateral stânga, însă Căbuz e atent şi reţine lângă bara colţului lung

Min 25 1-0 Tătar trimite lung un aut de la margine, mingea ajunge la Cosmin Neagu, care trage direct în vinclu de la aproximativ 10 metri lateral dreapta. Grahovac nu a avut reacţie şi sibienii preiau conducerea. Neagu debutează cu gol la Hermannstadt

Min 14 Curtuiuş trimite din întoarcere de la 13 metri, însă în blocajul fundaşilor adverşi

Min 7 Tănase încearcă un şut cu stângul de la 30 de metri, mingea trecând mult peste poartă