vineri, 29 martie, 2024

Elicopterul SMURD a întârziat jocul echipei UTA la Lugoj

de Lucian Dănilă | 24 aprilie 2015, 4:32 PM | Sport

0

Meciul  de fotbal al echipei UTA de la Lugoj a fost amânat  cu mai bine de o oră pentru că un localnic, dintr-o altă parte a orașului, s-a electrocutat grav, iar aterizarea elicopterului SMURD Timișoara nu s-a putut face altundeva decât pe terenul de fotbal.

Acesta a fost dus din locul incidentului, pe teren, cu o ambulanță și urmează să fie luat de acolo cu un elicopter, dar în aceste momente medicii se luptă să-l stabilizeze, bărbatul fiind într-o stare foarte gravă.

La momentul publicării acestui articol, meciul dintre Vulturii Lugoj și UTA încă nu a început.

UPDATE

Cel electrocutat este un copil în vârstă de 15 ani de la un centru de plasament care, aflat în programul liber, s-a jucat în gara din Lugoj și s-a curentat la liniile de înaltă tensiune.

În altă ordine de idei, Vulturii Lugoj îşi continuă parcursul foarte bun din acest retur reuşind să învingă UTA, liderul seriei C4. Cei aproape 1.500 de spectatori prezenţi în tribună au urmărit echipa gazdă și echipa a cărei istorie practic a început chiar pe stadionul din Lugoj, la meciul de baraj cu Retezatul Hațeg câștigat cu 2-0.

„Vulturii” au deschis scorul în minutul 10 prin Stoichescu, iar după doar opt minute Cipri Rus a restabilit egalitatea pe tabelă, scor 1-1. În minutul 24 Dobra l-a învins pentru a doua oară pe Mitrea, acesta fiind de fapt și golul care avea să stabilească rezultatul final, 2-1.

UTA a ratat exasperant prin Botiș, Szekely, Ousmane sau Copil, dar rezultatul a rămas neschimbat. Delegația arădeană s-a plâns și de calitatea arbitrajului, care se pare că ar fi privat echipa arădeană de două lovituri de pedeapsă.

În urma acestui rezultat Vulturii au acumulat 35 de puncte şi ocupă în continuare poziţia a patra, iar UTA rămâne lider cu 43 de puncte, două mai multe decât Sebiș (un meci mai mult disputat) și patru mai multe decât Mamma Mia.

Mamma Mia și Național Sebiș au încheiat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat aseară în localitatea timișană Dudeștii Noi.