Ei sunt mândria Aradului: elevii olimpici naționali. Un număr impresionant de rezultate pozitive (GALERIE FOTO)
Astăzi, 17 septembrie, a avut loc Festivitatea de Premiere a elevilor care au câștigat premii la Olimpiadele Naționale și Internaționale, organizate în 2014, eveniment ce a avut loc în Sala Festivă a Colegiului Național „Moise Nicoară”.
Aradul se mândrește cu un număr impresionant de rezultate pozitive. 17 elevi au obținut locul I, 14 au obținut locul al II-lea, tot 14 locul al III-lea și, nu în ultimul rând, 32 de elevi au reușit să obțină mențiuni, ei plasând școala arădeană sus pe culmile învățământului românesc.
Elevii premiați sunt, după cum urmează:
Numele şi prenumele elev | Clasa | Unitatea de învăţământ | Premii | Disciplina | |
1 | Arsenov Branco Roan | a X-a | Colegiul Național „Moise Nicoară” Arad | Mențiune | Fizica |
2 | Lazar C. Vlad Andrei | a VIII-a | Şcoala Gimnazială Nr. 5 Arad | Mențiune | Chimie |
3 | Stancu R.N. Ancuta Romina | a X-a | Colegiul Național „Moise Nicoară” Arad | Mențiune | Chimie |
4 | Pantea Beniamin-Traian | a IX-a | Colegiul Național „Moise Nicoară” Arad | Mențiune | Informatica |
5 | Stepan Patrik-Aurel | a XII-a | Colegiul Național „Moise Nicoară” Arad | Mențiune | Informatica |
6 | Bălan Anastasia | a V-a | Şcoala Gimnazială Nr. 5 Arad | Premiul I | Limba si Literatura Romana |
7 | Dedea Andreea | a VIII-a | Şcoala Gimnazială Nr. 5 Arad | Mențiune | Limba si Literatura Romana |
8 | Codrean Diana | a VII-a | Liceul Teoretic „Adam Müller Guttenbrunn” Arad | Mențiune | Limba si Literatura Romana |
9 | Morariu Larisa | a VIII-a | Liceul Teoretic „Adam Müller Guttenbrunn” Arad | Premiul II | Limba si Literatura Romana |
10 | Foitoş Alexandru | a X-a | Colegiul Național „Moise Nicoară” Arad | Mențiune | Limba si Literatura Romana |
11 | Filipaș Nicoleta | a X-a | Colegiul Național „Moise Nicoară” Arad | Mențiune | Limba si Literatura Romana – Olimpiada internațională de lectură |
12 | Filipaș Nicoleta | a X-a | Colegiul Național „Moise Nicoară” Arad | Premiul II | Limba si Literatura Romana |
13 | Ciacli Bogdan | a VIII-a | Colegiul Național „Moise Nicoară” Arad | Mențiune | Limba Latina |
14 | Buzgău D. Denisa Andreea | a XI-a | Liceul Pedagogic ,,Dimitrie Țichindeal” Arad | Mențiune | Psihologia Vârstelor |
15 | Onaca Claudiu Răzvan | a X-a | Liceul „Mihai Viteazul” Ineu | Mențiune | Franceza |
16 | Fărcuța Vanesa Francesca | a IX-a | Liceul „Mihai Viteazul” Ineu | Mențiune | Franceza |
17 | Milos Alexandra | a IX-a | Colegiul Național „Moise Nicoară” Arad | Premiul III | Franceza |
18 | Nicolaescu Simina | a XII-a | Colegiul Național „Moise Nicoară” Arad | Mențiune | Limba Germana Moderna |
19 | Nicolov Nadina | a XI-a | Colegiul Național „Moise Nicoară” Arad | Premiul I | Limba Germana Moderna |
20 | Sodinca Iulia | a V-a | Liceul Pedagogic ,,Dimitrie Țichindeal” Arad | Premiul I | Matematica |
21 | Papp Tamas | a XI-a | Colegiul Național „Moise Nicoară” Arad | Mențiune | Matematica |
22 | Covaci Dorin Catalin | a VIII-a | Liceul Special „Sfânta Maria” Arad | Mențiune | T.I.C. – Licee speciale |
23 | Popovici Dan Gabriel | a VIII-a | Liceul Special „Sfânta Maria” Arad | Premiul II | Limba Engleză – Licee speciale |
24 | Rusu Alexandra Florentina | a XII-a | Liceul Special „Sfânta Maria” Arad | Premiul I | Istorie – Licee speciale |
25 | Șodincă Iulia | a V-a | Liceul Pedagogic ,,Dimitrie Țichindeal” Arad | Premiul II | LINGVISTICĂ +/- POEZIE |
26 | Rakoczi Rebeka | a V-a | Colegiul „Csiky Gergely” Arad | Mențiune | LINGVISTICĂ +/- POEZIE |
27 | Giurgi Mădălina | a VI-a | Liceul Teoretic „Adam Müller Guttenbrunn” Arad | Mențiune | LINGVISTICĂ +/- POEZIE |
28 | Kovacs Henrietta | a XI-a | Colegiul „Csiky Gergely” Arad | Premiul III | Limba si literatura maghiara „Mikes Kelemen” |
29 | Ilona Judit | a IX-a | Colegiul „Csiky Gergely” Arad | Mențiune | Limba si literatura maghiara „Mikes Kelemen” |
30 | Iuraş Kristina – Martina | a VII-a | Liceul Teoretic „J. G. Tajovsky” | Premiul I | Lb. si lit. slovaca |
31 | Matuska Marek – Milan | a VII-a | Liceul Teoretic „J. G. Tajovsky” | Premiul II | Lb. si lit. slovaca |
32 | Somrak Kamil Martin | a VIII-a | Liceul Teoretic „J. G. Tajovsky” | Premiul II | Lb. si lit. slovaca |
33 | Koşka Karina-Erika | a VIII-a | Liceul Teoretic „J. G. Tajovsky” | Premiul III | Lb. si lit. slovaca |
34 | Peniac Cristina | a XI-a | Liceul Teoretic „J. G. Tajovsky” | Premiul I | Lb. si lit. slovaca |
35 | Dănilă Monica – Estera | a XI-a | Liceul Teoretic „J. G. Tajovsky” | Premiul III | Lb. si lit. slovaca |
36 | Plaştin Denisa – Karolina | a XI-a | Liceul Teoretic „J. G. Tajovsky” | Premiul III | Lb. si lit. slovaca |
37 | Illyes Milena-Paula | a X-a | Liceul Teoretic „J. G. Tajovsky” | Premiul I | Lb. si lit. slovaca |
38 | Tibai Yvona-Anabela-Ianka | a X-a | Liceul Teoretic „J. G. Tajovsky” | Premiul II | Lb. si lit. slovaca |
39 | Dosnyak Kristina-Monika | a X-a | Liceul Teoretic „J. G. Tajovsky” | Premiul III | Lb. si lit. slovaca |
40 | Kovacs Andreea | a XI-a | Liceul Teoretic „J. G. Tajovsky” | Premiul I | Lb. si lit. slovaca |
41 | Heckel Kristina | a XI-a | Liceul Teoretic „J. G. Tajovsky” | Premiul II | Lb. si lit. slovaca |
42 | Hlovoska Nadina-Damaris | a XI-a | Liceul Teoretic „J. G. Tajovsky” | Premiul III | Lb. si lit. slovaca |
43 | Orszag Cynthia | a XII-a | Liceul Teoretic „J. G. Tajovsky” | Premiul I | Lb. si lit. slovaca |
44 | Iaczkulak Iana-Alena | a XII-a | Liceul Teoretic „J. G. Tajovsky” | Premiul II | Lb. si lit. slovaca |
45 | Back Annamária | a VIII-a | Colegiul „Csiky Gergely” Arad | Premiul III | Religie romano-catolica maghiară |
46 | Crişan Daniela | a X-a | Liceul Tehnologic Săvârşin | Premiul III | Religie Alianţa Evanghelică |
47 | Feceu Noemi | a VII-a | Liceul cu Program Sportiv Arad | Premiul III | Religie Alianţa Evanghelică |
48 | Meseşan Roana | a XI-a | Liceul Teologic Baptist „Alexa Popovici”Arad | Premiul III | Religie Alianţa Evanghelică |
49 | Muţ Ştefan | a XI-a | Seminarul Teologic Ortodox Arad | Premiul II | Istoria Bisericii Ortodoxe Române |
50 | Lazăr Casiana | a XII-a | Liceul de Arte „Sabin Drăgoi” Arad | Premiul I | Pian |
51 | Nica Bogdan | a XI-a | Liceul de Arte „Sabin Drăgoi” Arad | Premiul I | Percuție |
52 | Ana Andrei | a XI-a | Liceul de Arte „Sabin Drăgoi” Arad | Mențiune | Studii Teoretice |
53 | Gherheș Andrei | a XI-a | Liceul de Arte „Sabin Drăgoi” Arad | Mențiune | Tubă |
54 | Haneș Vlad | a XI-a | Liceul de Arte „Sabin Drăgoi” Arad | Mențiune | Arta Actorului |
55 | Bănică Andreea | a XII-a | Liceul de Arte „Sabin Drăgoi” Arad | Mențiune | Arta Actorului |
56 | Feier Andrada | a XI-a | Liceul de Arte „Sabin Drăgoi” Arad | Premiul I | Design |
57 | Tentis Amalia | a XII-a | Liceul de Arte „Sabin Drăgoi” Arad | Premiul II | Textile |
58 | Burtiuc Alexandra | a XII-a | Liceul de Arte „Sabin Drăgoi” Arad | Premiul II | Istoria Artei |
59 | Ocoș Roxana | a XI-a | Liceul de Arte „Sabin Drăgoi” Arad | Mențiune | Arhitectură |
60 | Șimonca Oprița Ștefan | a VII-a | Liceul de Arte „Sabin Drăgoi” Arad | Premiul III | Vioară |
61 | Sebeșan Filip | a VII-a | Liceul de Arte „Sabin Drăgoi” Arad | Premiul III | Pian |
62 | Popescu Ioana | a VIII-a | Liceul Teoretic „Adam Müller Guttenbrunn” Arad | Mențiune | Istorie |
63 | Ciachir Mihnea | a X-a | Liceul Teoretic „Adam Müller Guttenbrunn” Arad | Mențiune | Istorie |
64 | Nichici Salgian | a XII-a | Liceul Cu Program Sportiv Arad | Premiul I / echipa | Fotbal |
65 | Gheorghiţă Daniel | a XII-a | Liceul Cu Program Sportiv Arad | Premiul I / echipa | Fotbal |
66 | Ardelean Darius | a IX-a | Liceul Cu Program Sportiv Arad | Premiul I / echipa | Fotbal |
67 | Burlă Bogdan | a IX-a | Liceul Cu Program Sportiv Arad | Premiul I / echipa | Fotbal |
68 | Goia Ştefan | a XII-a | Liceul Cu Program Sportiv Arad | Premiul I / echipa | Fotbal |
69 | Gliguţă Paul | a XII-a | Liceul Cu Program Sportiv Arad | Premiul I / echipa | Fotbal |
70 | Lazăr Sergiu | a XII-a | Liceul Cu Program Sportiv Arad | Premiul I / echipa | Fotbal |
71 | Păvălan Flavius | a XII-a | Liceul Cu Program Sportiv Arad | Premiul I / echipa | Fotbal |
72 | Hlistei Cătălin | a XII-a | Liceul Cu Program Sportiv Arad | Premiul I / echipa | Fotbal |
73 | Borda Clara | a XII-a | Liceul Cu Program Sportiv Arad | Mențiune | Pregatire sportivă teoretică |
74 | Balint Bernadett | a XI-a | Colegiul „Csiky Gergely” Arad | Premiul I | Tenis de masă |
75 | Turcan Florina | a XI-a | Liceul Pedagogic ,,Dimitrie Țichindeal” Arad | Premiul I / echipa | Olimpiada Animatorilor |
76 | Curtuț Flavia | a X-a | Liceul Pedagogic ,,Dimitrie Țichindeal” Arad | Premiul I / echipa | Olimpiada Animatorilor |
77 | Niță Diana | a X-a | Liceul Pedagogic ,,Dimitrie Țichindeal” Arad | Premiul I / echipa | Olimpiada Animatorilor |
78 | Miclăuş Adina | a VI-a | Liceul Pedagogic ,,Dimitrie Țichindeal” Arad | Mențiune | Cultură Și Spiritualitate Românească |
79 | Mic Marius Romulus | a IX-a | Liceul Tehnologic de Electronică şi Automatizări „Caius Iacob” Arad | Premiul III | Concursul de Chimie „Petru Poni” |
80 | Gavrilescu David Emanuel | a XI-a | Liceul Tehnologic de Electronică şi Automatizări „Caius Iacob” Arad | Mențiune | Concursul de Chimie „Petru Poni” |
81 | Tudorescu Alexandra | a VII-a | Colegiul Național „Moise Nicoară” Arad | Mențiune | Lingvistică/ Limba Română Și Matematică |
82 | Buțiu Alexandru Octavian | a XII-a | Liceul Pedagogic ,,Dimitrie Țichindeal” Arad | Premiul I | Tehnologia Informatiei -Sectiunea C# |
83 | Gavrilescu David Emanuel | a XI-a | Liceul Tehnologic De Electronică Şi Automatizări „Caius Iacob” Arad | Mențiune | Tehnologia Informatiei -Sectiunea Tic |
84 | MLADIN PAUL | a VIII-a | Liceul Teoretic „Adam Müller Guttenbrunn” Arad | Premiul I | ONSS – TENIS DE MASĂ |
85 | ALBAC ADRIAN-LAURENŢIU | a X-a | LICEUL TEORETIC SEBIȘ | Premiul II/echipa | Oină – liceu |
86 | ARDELEAN FLAVIUS -NICOLAE | a XII-a | LICEUL TEORETIC SEBIȘ | Premiul II/echipa | Oină – liceu |
87 | BIRAU PAUL- ANDREI | a X-a | LICEUL TEORETIC SEBIȘ | Premiul II/echipa | Oină – liceu |
88 | BIRĂU ALEXANDRU SILVIU | a XI-a | LICEUL TEORETIC SEBIȘ | Premiul II/echipa | Oină – liceu |
89 | BRÎNCOVAN IULIAN FLAVIAN MARINEL | a XII-a | LICEUL TEORETIC SEBIȘ | Premiul II/echipa | Oină – liceu |
90 | BUNDURUŞ GABRIEL-EMANUEL | a XI-a | LICEUL TEORETIC SEBIȘ | Premiul II/echipa | Oină – liceu |
91 | CRAINIC RĂZVAN-EDUARD | a XI-a | LICEUL TEORETIC SEBIȘ | Premiul II/echipa | Oină – liceu |
92 | DUDUIALĂ DANIEL -MARINEL | a XI-a | LICEUL TEORETIC SEBIȘ | Premiul II/echipa | Oină – liceu |
93 | GURBAN TEODOR MARIUS | a XI-a | LICEUL TEORETIC SEBIȘ | Premiul II/echipa | Oină – liceu |
94 | IRIMIE ANDREI TRAIAN | a XI-a | LICEUL TEORETIC SEBIȘ | Premiul II/echipa | Oină – liceu |
95 | LUPEI ŞERBAN DANIEL | a XI-a | LICEUL TEORETIC SEBIȘ | Premiul II/echipa | Oină – liceu |
96 | NICULA PAUL-ALEXANDRU | a XI-a | LICEUL TEORETIC SEBIȘ | Premiul II/echipa | Oină – liceu |
97 | OARCEA IOAN VASILE | a XI-a | LICEUL TEORETIC SEBIȘ | Premiul II/echipa | Oină – liceu |
98 | TĂNASE ALEXANDRU-FLORIN | a XII-a | LICEUL TEORETIC SEBIȘ | Premiul II/echipa | Oină – liceu |
99 | BINDEA ADORIAN DANIEL | a VIII-a | ȘCOALA GIMNAZIALĂ DIECI | Mențiune/echipa | Oină – gimnaziu |
100 | PACSA PAUL ALIN | a VIII-a | ȘCOALA GIMNAZIALĂ DIECI | Mențiune/echipa | Oină – gimnaziu |
101 | TRUTA ORLANDO | a VIII-a | ȘCOALA GIMNAZIALĂ DIECI | Mențiune/echipa | Oină – gimnaziu |
102 | BINDEA IONUȚ | a VIII-a | ȘCOALA GIMNAZIALĂ DIECI | Mențiune/echipa | Oină – gimnaziu |
103 | BOGDAN FLAVIUS | a VIII-a | ȘCOALA GIMNAZIALĂ DIECI | Mențiune/echipa | Oină – gimnaziu |
104 | BOGDAN FABIAN PATRIK | a VII-a | ȘCOALA GIMNAZIALĂ DIECI | Mențiune/echipa | Oină – gimnaziu |
105 | GALEA GEANIN | a VII-a | ȘCOALA GIMNAZIALĂ DIECI | Mențiune/echipa | Oină – gimnaziu |
106 | GALEA DENIS | a VII-a | ȘCOALA GIMNAZIALĂ DIECI | Mențiune/echipa | Oină – gimnaziu |
107 | NECHIFOR MIHĂIȚĂ | a VII-a | ȘCOALA GIMNAZIALĂ DIECI | Mențiune/echipa | Oină – gimnaziu |
108 | MMARC ADI | a VII-a | ȘCOALA GIMNAZIALĂ DIECI | Mențiune/echipa | Oină – gimnaziu |
109 | BUDEA EMANUEL | a VI-a | ȘCOALA GIMNAZIALĂ DIECI | Mențiune/echipa | Oină – gimnaziu |
110 | CLIPEI IONUȚ | a VI-a | ȘCOALA GIMNAZIALĂ DIECI | Mențiune/echipa | Oină – gimnaziu |
111 | FEHER EDUARD | a VI-a | ȘCOALA GIMNAZIALĂ DIECI | Mențiune/echipa | Oină – gimnaziu |
112 | DIMA ADRIAN | a VI-a | ȘCOALA GIMNAZIALĂ DIECI | Mențiune/echipa | Oină – gimnaziu |
Comentariile portalului
Daca in loc de conducta de gaz era una de 220v sau 380 sigur muncitorul respectiv nu mai vedea Moldova !
Total nefericita interventia celor din USR in acest caz! Sper din suflet sa nu fie aceasta pozitia lor privind planurile de viitor ale orasului! Astfel de decizii sunt descurajante pentru (...)
Renovare facute ca la toate polițiile, de mântuială!