vineri, 19 aprilie, 2024

Dramatic! Marius Copil s-a calificat pe tabloul principal de la Roland Garros după un meci epuizant (FOTO)

de Lucian Dănilă | 26 mai 2017, 3:20 PM | Sport | Topic special

2

Marius Copil a obținut astăzi o victorie dramatică în ultimul tur al calificarilor Grand Slam-ului de la Roland Garros. Arădeanul, aflat pe locul 93 în clasamentul ATP, l-a învins pe germanul Peter Gojowczyk (locul 141 ATP) în trei seturi, scor 6-4, 6-7 (5), 7-6 (7). Partida dintre cei doi a durat două ore și 35 minute.

În urma acestei victorii, Copil a obținut calificarea pe tabloul principal la Roland Garros, urmând a-și afla adversarul din prima rundă mâine.

Astfel, România are nu mai putin de 7 tenismeni prezenți pe tabloul principal (simplu masculin și feminin) la Roland Garros: Simona Halep, Irina Begu, Sorana Cârstea, Monica Niculescu, Patricia Țig, Ana Bogdan și Marius Copil.

Marius a câștigat primul set cu 6-4, pierzându-l apoi pe al doilea la tie-break. În debutul setului decisiv, arădeanul și-a pierdut serviciul, dar a făcut „break” imediat după aceea și a egalat situația la 1. Marius a ratat nu mai puțin de patru mingi de meci, toate pe serviciul adversarului. La scorul de 6-5, Marius a avut două mingi de „break”, și totodată de meci, dar le-a irosit pe amândouă. În tie-break, Marius a avut de asemenea două mingi de meci, câștigând apoi cu 9-7 la a cincea șansă de meci pe care a avut-o.