sâmbãtã, 20 aprilie, 2024

Deși a reușit un meci mare, arădeanul Marius Copil a pierdut în fața lui Wawrinka la Australian Open

de O. Peniță | 22 ianuarie 2015, 10:04 AM | Sport

0

Arădeanul Marius Copil (locul 194 in clasamentul ATP) a reușit un meci mare in turul doi la Australian Open in fata castigatorului en-titre, elvetianul Stan Wawrinka, pierzand  primele două seturi in tie-breack, 6-7 (7-4) si 6-7 (7-4).

În primul set. la scorul de 3-3, Copil a avut două mingi de break, dar Wawrinka a salvat de fiecare dată și setul s-a încheiat la tie-break, 7-4.

În setul al doilea, elvețianul a izbutit repede un break, dar Marius Copil a egalat apoi la 4 și a împins setul la tie-break, câștigat tot de elvețian cu 7-4. În setul al treilea, Wawrinka a reușit  breakul în game-ul 8, ducând scorul la 5-3 și servind pentru meci.

Copil a servit 14 ași pe durata celor trei seturi, a avut șansa de a face breakul în setul 3, dar Wawrinka (4 ATP) a revenit și nu i-a mai dat nicio șansă arădeanului.

Marius Copil reușise o calificare superbă în turul doi de la Australian Open (cea mai buna performanță a carierei), după ce l-a învins pe Pablo Andujar (locul 43 ATP, din Spania).