sâmbãtã, 20 aprilie, 2024

Cronica unei victorii ciudate: UTA – Motru 5-3! (GALERIE FOTO)

de Lucian Dănilă | 3 mai 2015, 12:19 AM | Recomandările editorilor | Sport

0

UTA a câștigat – în sfârșit – după două meciuri nereușite cu Giarmata și Lugoj. Victimă i-a căzut Minerul Motru, dar victoria a fost una foarte ciudată după un meci din care puțini au înțeles ceva.

Fără victorie în ultimele două jocuri, UTA era obligată să învingă gruparea din Motru, mai ales că Mamma Mia Becicherecul Mic a câștigat pe terenul celor de la Filiași și amenință prima poziție. După o ratare a lui Cipri Rus, atenția a căzut pe celălalt atacant, Szabolcs Szekely. Fostul golgeter al lui Poli a marcat în șate minute două goluri și părea că totul curge în favoarea arădenilor.

În minutul 15, Tudor a pătruns pe partea stângă, a centrat în careu pentru Szekely, acesta a „culcat” doi fundași ai celor de la Motru, a șutat de la 14 metri, mingea a întâlnit piciorul lui Băiță și a ricoșat în poartă peste portarul Bănică. În minutul 22, Szekely a trimis cu capul mingea centrată de Strătilă și intervenția lui Bănică s-a dovedit inutilă: 2-0.

Există o vorbă în fotbal care spune că 2-0 este cel mai periculos scor. În minutul 25, la o fază care nu anunța nimic, apărarea arădeană a avut două secunde de adormire, Strătilă l-a agățat pe Stoenac în careu și Trifu a fructificat lovitura de pedeapsă. Tot de la Stoenac avea să vină și egalarea. În minutul 36, acesta a șutat la poartă, Voicu a respins în corner, lovitura de colț a fost executată de Nicoloff și Iclănzan a marcat cu capul pentru 2-2!

Până la pauză, Claudiu Tudor a fost aproape să marcheze pentru 3-2, dar șutul său din voleu de la 18 metri a fost respins de sub bară de către Bănică. Tudor a făcut cel mai bun joc al său de când s-a transferat la Arad, acoperind foarte bine zona de la mijlocul terenului și participând la multe acțiuni ofensive ale echipei sale.

Imediat după pauză, UTA a obținut un penalty în urma unui henț în suprafața de pedeapsă comis de Oiță. A transformat cu siguranță Szekely și astfel UTA a revenit în avantaj. În minutul 51, Szekely a făcut un slalom printre trei fundași ai echipei din Motru, l-a driblat și pe portarul Bănică, dar mingea trimisă spre poarta oaspeților a fost oprită pe linia porții de Oiță! Atacantul Bătrânei Doamne a repetat aceeași fază în minutul 54, dar a fost oprit prin fault la 18 metri de poartă. A executat perfect Adrian Voicu, șutul acestuia lovind bara din stânga lui Bănică chiar la vinclu, a ricoșat în cea din dreapta și a intrat în poartă: 4-2!

UTA conducea din nou cu două goluri diferență, dar emoțiile nu au trecut. În minutul 65, același Iclănzan a marcat din fața porții în urma unei alte faze la care apărarea arădeană a dormit efectiv, deci 4-3… Astfel, ne venea în minte meciul din tur, atunci când UTA deși a avut avantaj de 3-0, a câștigat doar cu 3-2…

Varga și Leucuța au trecut pe lângă 5-2, dar au ratat din fața porții. În minutul 85 s-a rupt și echilibrul numeric, atunci când Oiță a primit al doilea avertisment – ultimul fiind pentru proteste – și a fost eliminat. La ultima fază a meciului, Piț i-a pasat excelent cu călcâiul lui Burlă, și juniorul Bătrânei Doamne a intrat în careu de unde l-a „executat” pe Bănică stabilind scorul final: 5-3!

UTA și-a consolidat poziția de lider în Seria C4, păstrând avansul de 4 puncte față de contracandidata Mamma Mia, dar urmează un joc foarte dificil pe terenul celor de la Știința Turceni.

„Nu înțeleg cum primi asemenea goluri la faze fixe, faze pe care le lucrăm mult la antrenamente. Efectiv m-au dus la disperare golurile celor de la Motru”, a spus Roli Nagy, antrenorul echipei UTA, la finalul jocului.