Coșmarul ultimelor secunde! FC Brașov – UTA 3-2

de Lucian Dănilă | 10 septembrie 2016, 3:12 PM | Sport

0

Scenariu ciudat în partida pe care UTA a disputat-o vineri la Brașov. În minutul 89, UTA conducea cu 2-1, scor stabilit încă din prima parte și, la cum se desfășurau ostilitățile în teren, nimic nu mai părea că se poate întâmpla pentru a se schimba destinația punctelor puse în joc.

În urmă cu 42 de ani, pe aceeași arenă, Steagul Roșu Brașov învingea pe Beșiktaș Istanbul cu 3-0 după ce în minutul 86 era 0-0. În turul de la Istanbul, „stegarii” pierduse-ră cu 0-2. Petre cadar a fost unul dintre cei care au luat parte la această victorie a „galben-negrilor”.

Acum, același Petre Cadar dădea lovitura de începere a partidei FC Brașov – UTA.

UTA a condus cu 1-0 şi 2-1 încă din prima repriză, o primă parte pe care a dominat-o de parcă ea ar fi fost echipa gazdă. Bătrâna Doamnă a condus din minutul 2, după golul lui Curtuiuş scăpat singur cu Iacob după o pasă excelentă a lui Adrian Petre. Sburlea a egalat imediat, în minutul 4 cu un şut pe jos de la circa 15 metri în urma unei faze foarte încâlcite.

Adrian Petre a înscris în minutul 41 și UTA avea avantaj de un gol. Apoi, în a doua parte, am văzut un cu totul alt meci. Arădenii s-au mulțumit cu avantajul și nu au mai pus în pericol poarta lui Iacob decât cu un șut expediat din lovitură liberă de căpitanul Alin Gligor. Brașovenii nu și-au creat prea multe ocazii, iar la cele pe care le-a avut a intervenit foarte bine portarul Miron, la două șuturi din unghi. Finalul, însă, avea să fie de coșmar…

Arbitrul Adrian Ilyes a acordat un penalty gazdelor la semnalizarea tuşierului Adrian Mărginean, care a văzut o presupusă infracțiune a lui Manea în careu. Tot la aceeași fază, Burlă i-a dat un cap în gură, în interiorul careului, unui jucător brașovean, Paul Iacob. Arbitrii, însă, nu au văzut această lovitură și lovitura de pedeapsă a fost acordată pentru presuspuul fault comis de Manea. „Mi-a dat un cap în gură, cum să nu se dea penalty? Se vede foarte clar pe reluări“, a spus şi Paul Iacob, pentru monitorulexpres.ro. Lovitura de pedeapsă a fost transformat cu siguranţă de Grigorie, iar în prelungiri, Istrati, scăpat din marcaj, a înscris cu capul din şase metri, după o centrare perfectă a lui Săftescu.

UTA pierde astfel în ultimele secunde un meci pe care îl avea în mână și coboară pe poziția a 7-a în clasament.

FC Braşov – UTA BD 3-2 (1-2)

Au marcat: Sburlea ’4, Grigorie ’91-pen., Istrati ’93 / Curtuiuş ’2, Ad. Petre ’41

FC Braşov: Fl. Iacob – Cordoş (H. Popa ’68), I. Şerban, Poverlovici (Istrati ’46), Ct. Stan – P. Iacob – Fl. Răsdan (Săftescu ’40), Şt. Grigorie, I. Popa, L. Manole – Sburlea. Antrenor: Cornel Ţălnar

UTA BD: Bg. Miron – Al. David, Al. Manea, Gligor, Burlă – Strătilă (Cr. Costin ’86), Chindriş, I. Tănase, Andor (D. Copil ’63) – Curtuiuş (M. Vlad ’73), Ad. Petre. Antrenor: Roland Nagy

Arbitri: Adrian Ilyes (Ploiești) – Romică Bârdeş (Piteşti) – Adrian Mărginean (Aiud).

Observatori FRF: Sorin Cojocaru şi Gherghe Moise (ambii din Bucureşti).