miercuri, 24 aprilie, 2024

Copil, decisiv în mocirla de la Vladimirescu! Glogovăț – UTA II 2-3 (FOTO-REZULTATE)

de Lucian Dănilă | 20 octombrie 2015, 4:37 PM | Sport

2

Cine nu are Copil, să își cumpere, spunem noi parafrazând o veche zicală. De asemenea, putem spune că cei care au criticat terenul de pe Motorul, sau – la nivel mai mare – gazonul de la Ploiești, nu a fost la Vladimirescu.

Meciul dintre Glogovăț și UTA II, din etapa a 8-a a Ligii a 4-a, s-a jucat în niște condiții foarte grele. O jumătate de teren era efectiv mocirlă, efortul depus de jucători fiind unul foarte mare mai ales din acest motiv. Meciul a fost unul foarte spectaculos nu atât din punct de vedere tehnic0-tactic, cât din pricina evoluției scorului.

Vârtaci a deschis scorul pentru gazde la doar patru minute după revenirea de la vestiare. Copil, fosta mare speranță a fotbalului arădean, trimis sâmbătă la echipa a doua, a egalat dintr-o lovitură liberă executată inteligent, fără a aștepta fluierul arbitrului. Tot Copil a stat la baza golului lui Murakami din minutul 78, japonezul bucurându-se foarte tare de cea de-a treia reușită a sa în Liga a 4-a. Cu cinci minute înainte de final, Ruja a restabilit egalitate, 2-2 și părea că meciul se va încheia cu o echitabilă remiză.

Nu a fost de acord același… Copil. Mitruț a ratat o ocazie bună în minutul 88, iar în minutul 90 l-a învins pe Ciornei după ce inițial s-a distrat cu un fundaș advers și UTA II a plecat cu toate punctele de la Vladimirescu după victoria cu 3-2.