sâmbãtã, 20 aprilie, 2024

Copil, aproape de fericire! Dimitrov l-a bătut doar în tie-break la setul decisiv!

de Lucian Dănilă | 8 mai 2014, 5:08 PM | Sport

0

Arădeanul Marius Copil a făcut unul dintre cele mai bune meciuri din carieră în turul secund al Mastersului de la Madrid. Tenismenul român a pierdut partida după trei seturi în care a jucat la un nivel foarte bun, mai ales că l-a avut în față pe numărul 14 mondial, bulgarul câștigând recent turneul ATP de la București.

Copil (164 ATP) a câștigat primul set cu scorul de 6-4, dar l-a pierdut aproape în același mod pe al doilea, scor 3-6. După un meci de două ore și 11 minute, Marius a pierdut cu scorul de 6-4, 3-6, 6-7(7-9) și a părăsit turneul din capitala Spaniei. A fost al doilea meci direct dintre cei doi, bulgarul câștigând și la Stockholm, în 2013, cu scorul de 6-3, 6-4.

Bulgarul Dimitrov s-a impus tot mai mult în ultimul timp în circuitul ATP, el fiind considerat de mulți un demn urmaș al lui Federer – din cauza stilului de joc -, dar mai este cunoscut și pentru relația pe care o are cu celebra tenismenă Maria Șarapova.

Copil s-a ales cu un cec în valoare de 24.000 de euro și 45 de puncte ATP.