joi, 28 martie, 2024

CM 2018: Islanda continuă să impresioneze

de - | 6 septembrie 2016, 1:09 PM | Sport | Video

0

Islanda, echipa care a impresionat cel mai mult la Campionatul European de fotbal din Franța, își continuă evoluțiile bune și în preliminariile Mondialului din 2018.

La primul meci din preliminarii, în deplasare la Kiev, Islanda a remizat cu Ucraina, dar putea și să câștige meciul.

La debutul lui Andriy Shevchenko pe banca tehnică, Ucraina a primit gol de la Islanda după doar cinci minute. Finnbogason a marcat pentru revelaţia de la Euro, la Kiev, în meciul din preliminarii, disputat cu porţile închise.

Atacantul de 27 de ani îşi putea trece un cont şi un assist, dacă Bodvarsson nu rata incredibil. În replică, Rakitskyy a trecut pe lângă egalare, din lovitură liberă. Înainte de pauză, Rakitskyy şi-a mai încercat o dată norocul de la mare distanţă, dar portarul advers a respins; Yarmolenko a fost însă atent şi a înscris pentru 1-1.

În repriza secundă, jucătorii lui Shevchenko au irosit o şansă uriaşă să obţină toate punctele. Ucraina a primt penalty în minutul 82, dar Konoplyanka a trimis pe lângă şi partida s-a terminat 1-1.

Sursa: Independent.md