joi, 25 aprilie, 2024

Claudiu Drăgan, one man show! Citizens a făcut scor cu Semlac și e pe 2 (GALERIE)

de Lucian Dănilă | 4 mai 2015, 4:31 PM | Sport

0

Duminică a fost ziua în care s-a decis, și matematic, echipa promovată din Liga a 6-a, Seria A. Dorobanți a câștigat la Peregu Mare, scor 3-0, și a promovat după un sezon – până acum – aproape perfect.

Capul de afiș al rundei, însă, l-a constituit duelul pentru locul al doilea în serie. La startul campionatului, cei de la Citizens spuneau sub formă de glumă că echipa are ca obiectiv evitarea primului și ultimului loc în serie. Deși s-a urnit greu, gruparea cu cel mai numeros lot din fotbalul arădean și-a văzut de treabă și ieri a jucat un adevărat derby pentru locul 2 contra celor de la Voința Semlac.

Citizens nu îi putea alinia pe Grădinariu și Bâlcea, suspendați, dar lipseau din cauza unor probleme personale și Roli Nagy sau Dan Stupar. Au revenit – în schimb – Radu Anca și Claudiu Drăgan, iar acest lucru s-a simțit din plin.

Semlac a venit la Arad cu un lot restrâns, fără Volocaru, Gabor și alți titulari de drept, și cu o singură „rezervă”, Cristian Pilan. Din start au părut a fi carne de tun pentru gazde, mai ales că fostul atacant al Bătrânei Doamne sau al lui Dinamo, Claudiu Drăgan, a fost în mare formă. „Iedu” a deschis scorul repede, în minutul 7, cu o execuție care rar o vedem în Liga 1 a acestor zile: lob cu exteriorul peste portarul Lavric după un assist perfect al lui Anca, 1-0.

În minutul 19 Drăgan a realizat „dubla” cu un șut din interiorul careului care a întâlnit și bara din dreapta porții lui Lavric după o centrare a lui Barbură: 2-0. În minutul 31, Drăgan a intrat în rolul de servant, lansându-l excelent pe Herțeg care l-a învins pentru a treia oară pe Lavric cu un șut pe jos de la 16 metri: 3-0!

În minutul 35, nervii lui Valentin Aldea – căpitanul celor de la semlac – au cedat după o decizie de arbitru care nu a fost pe placul său. A primit avertisment dar apoi a continuat cu protestele și a fost eliminat. Meciul era jucat…

După pauză s-a jucat deschis. Citizens a mai înscris de două ori prin același Drăgan, cu un nou lob, și prin Miki Tomescu – cel care a marcat și la Dorobanți -, din centrarea lui Moșneag, maseurul Bătrânei Doamne fâcând apoi obișnuitele sale tumbe a la Hugo Sanchez. Pe lângă cele două goluri, Citizens a mai avut o semedenie de ocazii ratate din poziții foarte bune de Herțeg, Anca și Dănilă, dar trebuie notat și aportul lui Huțan care a salvat trei goluri ca și făcute din poziții de singur cu atacanții adverși.

Nu putem să nu aducem aminte și de aportul lui Alexandru Meszar. Ambițios din fire, președintele clubului UTA a intrat în minutul 60 nerefăcut după o mai veche accidentare, dar a părăsit terenul după doar trei minute din cauza unei recidive. În locul său a intrat Tomescu.

IMG_4315

Citizens of Arad – Voința Semlac 5-0 (3-0)

Claudiu Drăgan (7, 19, 49), Dorinel Herțeg (31), Miki Tomescu (83)

Citizens: Huțan – Aniculăesei, Paul Popa, Saladea, Koromi – Haș, Radu Anca, Teodor Jurcă, Alex Barbură – Claudiu Drăgan, Dorinel Herțeg. Au mai jucat: Moșneag, Dănilă, Meszar, Tomescu

Antrenor: Doru Herțeg

Voința Semlac: Lavric – Măcicaș, Miheș, Constantin, Fenvesi, Călușeru, Adrian Moț, Valentin Aldea, Popp, Mircea Rus, Dorian Aldea. A mai jucat: Cristian Pilan

CLASAMENT

1. AS DOROBANTI            13          11          2             0             53-14    39          35

2. CITIZENS OF ARAD      12          7             1             4             30-29    1             22

3. VOINŢA SEMLAC         13          6             2             5             27-27    0             20

4. GLORIA SECUSIGIU     13          5             2             6             33-35    -2           17

5. REAL HORIA                  13          5             2             6             25-34    -9           17

6. LUNCA TEUZ                 12          5             1             6             26-30    -4           16

7. ŞOIMII LIVADA             12          3             5             4             34-37    -3           14

8. M. MÎNDRULOC          12          4             2             6             30-35    -5           14

9. PEREGU MARE             12          1             1             10          17-34    -17         4