Caravana Tradiţiilor de Iarnă rămâne evenimentul cultural de referinţă al sfârşitului de an pe agenda Centrului Cultural Județean Arad. Proiectul readuce, pentru al X-lea an consecutiv, în atenţia iubitorilor de folclor datini şi obiceiuri specifice sărbătorilor de iarnă, precum obiceiul colindatului sau cunoscutul joc – ritual al dubaşilor.

„Caravana”, însoţită de renumite ansambluri folclorice locale şi o pleiadă de tineri interpreţi,  îşi începe traseul cultural în 26 noiembrie şi continuă până în 18 decembrie, trecând prin binecunoscute aşezări arădene: Sebiş, Lipova, Ineu, Şiria, Şagu, Sântana şi Pecica.

Noutatea acestei ediţii constă în includera pricesnelor, a cântărilor religioase şi laice susţinute de Feciorii colindători din Sânicolaul Mic la Bisericile Ortodoxe din localităţile: Seleuş, Bata, Craiva, Vârfurile şi Chişineu Criş.

Jocurile populare, nelipsite din programul formaţiilor de dansatori, reprezintă adevărate tezaure vii ce se identifică cu specificul etnocultural al zonei de provenienţă: Valea Mureşului, Ţara Zărandului, Valea Crişului Alb sau Podgorie.

Program spectacole:

Sămbătă, 26 noiembrie

Sântana – Căminul Cultural „ Satu Nou„,  ora 18.00

– Lucian Drăgan și formaț Soliști: Lucian Drăgan, Alexandra Drăgan, Lucian Drăgan Jr.

– Solist: Marius Ciprian Pop

– Grupul de colindători „ Lerui ler „ din Arad și orchestra „Mărunțelul„ . Dirijor: Liviu Birta

Duminică, 27 noiembrie

Sebiș – Casa de Cultură, ora 19.00

– Orchestra „ Rapsodia„ din Arad, conducere muzicală: Vasilică Rus. Soliști: Daniela Han, Ioan Surdu

– Solist: Marius Ciprian Pop

Lipova- Centrul Recreativ Orășenesc, ora 18.00

– Orchestra Vicodorii, Florin Ionaș – Generalul, Diana Selagea şi Cristi Sălășan

– Solist: Marius Ciprian Pop;

– Grupul de colindători „ Lerui ler „ din Arad și orchestra „Mărunțelul„ . Dirijor: Liviu Birta.

Sâmbătă, 3 decembrie

Pecica – Casa de Cultură „Doru Ioan Petescu„, ora 18.00

– Orchestra „Rapsozii Zărandului „ din Arad, conducere muzicală Petrică Pașca. Soliști: Malvina Nagy, Cornelia Căprariu Roman, Rodica Ardelean Onița, Aura Bonchiș, Aurel Budugan

– Solist: Marius Ciprian Pop

– Grupul de colindători „Lerui ler” din Arad și Orchestra „Mărunțelul”. Dirijor: Liviu Birta

Ineu – Casa de Cultură, ora 19.00

– Orchestra Vicodorii, Florin Ionaş – Generalul, Diana Selagea și Cristi Sălășan.

– Solist: Marius Ciprian Pop

Duminică, 4 decembrie

Șiria – Casa de Cultură, ora 16.00

– Elevi ai Școlii Generale „Ioan Slavici” – Şiria

– Grupul Vocal Podgorenii din Şiria

– Alin Neag

– Ansamblul Folcloric Şiriana

– Corul Gheorghe Dima – Ghioroc

– Bianca Tomoiagă

– Corul Seminarului Teologic Arad

– Olivia Cotocea Cotuna;

– Corul Laudaţio al Episcopiei Caransebeşului

– Solist: Marius Ciprian Pop

Duminică, 18 decembrie

Șagu – Căminul de Cultură, ora 18.00

– Tinu Vereșezan și formația

– Paul Krizner și Feciorii Colindători din Sânicolau Mic. Conducere muzicală: Vasilică Rus

Program Pricesne:

Sâmbătă, 26 noiembrie

Seleuș – Biserica Ortodoxă, ora 18.00

– Paul Krizner și Feciorii colindători din Sânicolau Mic, conducere muzicală: Vasilică Rus

Duminică, 27 noiembrie

Bata – Biserica Ortodoxă, ora 17.00

– Paul Krizner și Feciorii colindători din Sânicolau Mic, conducere muzicală: Vasilică Rus

Sâmbătă, 3 decembrie

Craiva – Biserica Ortodoxă, ora 17.00

– Paul Krizner și Feciorii colindători din Sânicolau Mic, conducere muzicală: Vasilică Rus

Duminică, 4 decembrie

Chișineu Criș – Biserica Ortodoxă, ora 19.00

– Paul Krizner și Feciorii colindători din Sânicolau Mic, conducere muzicală: Vasilică Rus

Sâmbătă, 17 decembrie

Vîrfurile – Biserica Ortodoxă, ora 18.00

– Paul Krizner și Feciorii colindători din Sânicolau Mic, conducere muzicală: Vasilică Rus

Special Arad, 22 noiembrie 2016, 3:05 PM