joi, 28 martie, 2024

Bai mare cu Baia Mare! UTA, salvată de căpitanul Botiș (GALERIE FOTO)

de Lucian Dănilă | 7 octombrie 2015, 8:49 PM | Sport

0

Doar în prima repriză a meciului cu Pandurii am mai văzut UTA dominată atât de clar cum s-a întâmplat în primele 45 de minute ale jocului cu Baia Mare, liderul revelație al Seriei B2, o echipă nou promovată la fel ca și cea arădeană.

Baia Mare a venit la Arad chitită să plece cu cele trei puncte. S-a văzut după cum a evoluat în primaparte, una în care jocul de posesie, dar și așezarea în teren și duelurile unu la unu câștigate aproape toate, a arătat o grupare superioară formației UTA. Trupa lui Roli Nagy a fost inexistentă în prima repriză. Dennis Man și Hlistei au fost neutralizați pe benzile terenului, iar Burlă, care a început ca mijlocaș central – probabil pentru un plus de forță în comparație cu Jorza – a fost singurul care a făcut ca mingea săse apropie de poarta lui Ormenișan, stângaciul arădean trimițând trei șuturi spre poartă, dintre care doar unul s-a dus pe spațiul porții. Curtuiuș și Szekely pedalau în gol, Chindriș la mijlocul terenului a fost copleșit de mulțimea de combinații ale adversarilor, în timp ce în linia defensivă a fost de multe ori panică, atacanții maramureșeni reușind de câteva ori să se strecoare foarte lejer spre careul porții apărate de Miron.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 21 după o fază clasică: Ignea l-a deschis cu o diagonală de 30 demetri pe Sîrbu în partea dreaptă, acesta a profitat de faptul că Filaret a făcut un marcaj foarte larg, a centrat în fața porții și Arnăutu a marcat din careul mic: 0-1.

După gol, băimărenii nu și-au mai creat ocazii mari la poarta lui Miron, dar au conservat scorul printr-o posesie dezarmantă. Era clar că Roli trebuia să facă câteva mutări. Imediat dupăieșirea dela vestiare l-a schimbat pe juniorul Man cu un alt junior, Costin, acesta fiind mai familiarizat cu postul de mijlocaș dreapta. UTA putea egala în minutul 53 la o fază fixă, dar mingea reluată cu capul de Manea a fost respinsă de Ormenișan în corner. Apoi, maramureșenii și-au creat două situații foarte bune plecate ambele de la Balaure, la ultima dintre ele Botiș intervenind printr-un plonjon în fața mingii demn de un portar. Oaspeții au cerut penalty pentru un presupus henț al căpitanului utist, dar Unimătan a lăsat jocul să continue.

Lucrurile s-au schimbat în mai bine odată cu intrarea lui Copil și a lui Cipri Rus. Oaspeții au cedat deliberat mijlocul terenului și UTA s-a apropiat tot mai periculos de poartă. În minutul 70, UTA a egalat în urma unei lovituri libere executate de Burlă, Curtuiuș a reluat cu capul, Ormenișan a respins în față, de unde Botiș a împins greu mingea în poartă în dispută directă cu fundașul oaspeților Străuț. Era 1-1 și mai erau 20 de minute.

IMG_1181

Finalul a aparținut arădenilor care puteau chiar câștiga o partidă care timp de aproape o oră părea pierdută. Rus a trecut pe lângă golul fericirii, șutul său din careu trecând mult pe lângă poartă. Apoi, Hlistei a ratat și el dintr-o poziție bună, șutând peste poartă de la 16 metri, central pe buturile adverse.

A fost al patrulea meci pe teren propriu din acest campionat iar UTA nu a reușit nici acum să câștige deși a avut parte și de sprijinul a peste 1.000 de suporteri. Urmează partida de la Caransebeș, una în care UTA este oarecum obligată să câștige pentru a nu pierde contactul cu primele șase clasate, adică echipele care se califică în play-off.

UTA ARAD – FCM BAIA MARE 1-1 (0-1)

Botiș 70 / Arnăutu 21

UTA: Miron – Polgar, Manea, Botiş, Burlă – Filaret, Chindriş – Man, Hlistei, Curtuiuş – S. Szekely

Rezerve: Anca – Vlad, Costin, Jorza, Gligor, Rus, Copil

Antrenor: Roland Nagy

FCM:  Ormenişan – Străuţ, Oltean, Ilie, Lupu – Ignea, Leonte – Sîrbu, Păcurar, Balaure – Arnăutu

Rezerve: Bota – Duruş, Hodor, V. Pop, Codin, Ster, D. Munteanu

Antrenor: Dorin Toma

Arbitru: Paul Unimatan (Zalău); Asistenţi: Bogdan Dragoş şi Constantin Cantemir (ambii Făgăraşi)

IATĂ MAI JOS FILMUL MECIULUI REDAT LIVE DE liga2.ro

IMG_1192

►Min 77 ⇔Sîrbu a fost înlocuit de Munteanu, la Baia Mare

►Min 70 1-1 Căpitanul Botiş egalează, după o fază fixă, în care apărarea oaspeţilor s-a bâlbâit în tentativa de a respinge

►Min 70 ⇔ Păcurar este schimbat cu Codin, la oaspeţi, în timp ce la gazde Szekely a fost schimbat de Rus

►Min 60 ⇔Filaret este schimbat cu Copil, la gazde

►Min 53 Ormenişan respinge reluarea lui Manea, din careul mic, după o lovitură liberă executată de Burlă

►Min 46 ⇔Costin este înlocuit de Man, în tabăra gazdelor

►Min 30 Burlă şutează de la limita careului mare, puţin peste poartă

►Min 27 UTA reacţionează, dar Szekely trimite peste poartă, din centrarea lui Hlistei

►Min 21 0-1 După un început de meci pe care l-au dominat, băimărenii deschid scorul. Ignea trimite o diagonală pentru Sîrbu, acesta intră în careu şi îl serveşte pe Arnăutu, în faţa porţii, iar atacantul FCM-ului marchează din 2 metri