vineri, 29 martie, 2024

Back in business! UTA a zdrobit Mehedințiul și a reintrat pe orbita promovării (GALERIE)

de Lucian Dănilă | 11 octombrie 2014, 7:02 PM | Recomandările editorilor | Sport

0

UTA a revenit în cursa pentru promovare după victoria clară obținută contra echipei din Mehedinți. Descătușați după primul gol, reușit de Voicu, arădenii au câștigat la scor de neprezentare și nu renunță la obiectivul trasat la startul sezonului.

Bătrâna Doamnă venea după trei meciuri fără victorie, trei meciuri în care au obținut două puncte din nouă posibile, și cu o ultimă impresie care a lăsat un gust amar după înfrângerea de la Giarmata. UTA venea și după ultimul transfer, unul spectaculos, după ce la mijlocul săptămânii Sorin Strătilă a semnat cu gruparea alb-roșie.

Chiar și așa, presiunea și-a pus amprenta pe startul jocului. UTA a început greoi și după o ocazie ratată de Ousmane, și o alta foarte mare a lui Rus (min. 9) – care a trimis mingea în bară, a fost la doar câțiva centimetri de a se vedea condusă, însă șutul expediat de Iordache l-a depășit pe Bodea și a lovit bara.

Descătușarea avea să vină după minutul 32. Atunci, Voicu și Rus au colaborat pentru un un-doi foarte reușit, Voicu a pătruns în partea dreaptă și a șutat sec la vinclul porții apărate de „veteranul” Nedelcea deschizând scorul, 1-0.

Până la pauză, Rus și Ousmane puteau majora avantajul, dar de fiecare dată Nedelcea s-a opus.

Imediat după pauză UTA avea să se desprindă. În minutul 49, Chindriș l-a deschis pe partea stângă pe Hlistei, acesta a preluat mingea pe piept, a înșirat patru apărători adverși și a șutat la colțul lung pentru 2-0.

Jocul curgea în avantajul echipei arădene, dar golul avea să întârzie. Hlistei a pus latul la o minge centrată foarte bine de Strătilă, dar Merluță a respins de pe linia porții. Rus și Leucuța au trecut și ei pe lângă golul trei. A fost nevoie de „zvârluga” Michel Vlad, care a centrat în minutul 88 în fața porții unde aștepta Bulza, colegul său de la juniori care i-a ghicit intenția, și atacantul recent trimis pe teren de Roli Nagy a stabilit scorul final: 3-0.

UTA a câștigat oarecum ușor un meci în fața unui adversar cu mari probleme la toate nivelurile. Minerii au încheiat meciul în inferioritate numerică pentru că după accidentarea unui jucător pur și simplu nu au mai avut cu cine să-l înlocuiască! Echipa din Mehedinți a venit la Arad fără cei doi antrenori, care și joacă, cu un efectiv de 12 jucători pentru că nu și-au încasat banii de trei luni. „Mulți nu au mai dorit să vină pentru că pe lângă că avem salarii de mizerie, 6-700 de lei, nici pe aceia nu îi vedem. Sunt deja trei luni de când nu ne-am primit banii”, spunea unul dintre fotbaliștii de la Mehedinți.