joi, 28 martie, 2024

Atletico a scos Barcelona din Champions League! Două echipe din Madrid în semifinale!

de Tudor Bogdan | 10 aprilie 2014, 11:47 AM | Sport

0

Atletico Madrid s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, echipa FC Barcelona, în manşa secundă a sferturilor competiţiei. Unicul gol al meciului a fost marcat de Koke, în minutul 5.

Atletico a scris istorie pe Vicente Calderon. Echipa lui Simeone a fost superioară mai celebrilor adversari la toate capitolele. Madrilenii au deschis repede scorul, prin Koke în minutul 5, la o fază prelungită de atac în care Villa a trimis mingea în bară. Cu Messi foarte șters, la fel Xavi și Iniesta, Barcelona nu a reușit decât rareori să se apropie de poarta lui Courtois, cele mai mari ocazii avându-le Messi și Neymar.

Astfel, Atletico se alătură în semifinale lui Real Madrid, Chelsea și Bayern Munchen.

„Ne bucurăm mult că am trecut de o dublă manşă în care am întâlnit o echipă foarte mare. Primele 20 de minute au fost foarte bune în ceea ce priveşte atitudinea, intensitatea şi jocul. Apoi Barcelona a început să intre în joc şi a avut câteva ocazii, astfel că situaţia a devenit mai dificilă pentru noi. Jucătorii mei nu au nevoie de cuvinte care să îi motiveze. Ei au nevoie de siguranţă, hotărâre şi de abilitatea de a încerca să obţină ce este mai bun. Îi admir pe aceşti jucători. Le admir dăruirea şi modul în care muncesc împreună ca echipă”, a spus Diego Simeone, antrenorul lui Atletico, informează uefa.com.

„Dacă FC Barcelona vrea să câştige, trebuie să joace ca de obicei. A fost o mare diferenţă între cele două echipe în primele 20 de minute. Adversarii noştri au avut ocazii, la fel şi noi. Dacă le-am fi concretizat poate situaţia ar fi fost diferită. În primele minute, jocul s-a desfăşurat aşa cum îşi dorea Atletico. Iar noi nu că nu am putut egala intensitatea lor, nu am putut să legăm cinci pase. Ne aşteptam să avem mai mult control şi nu am reuşit. Suntem trişti, pentru că aveam aşteptări mari. Deşi nu putem să câştigăm toate cele trei fronturi, nu cred că acest eşec afectează celelalte două fronturi. Sâmbătă, în campionatul Spaniei, avem altă finală, cu Granada, iar apoi o mare finală în Cupa Spaniei, cu Real Madrid”, a spus Gerardo „Tata” Martino, antrenorul Barcelonei.

Atletico Madrid: Courtois – Juanfran, Miranda, Godin, Filipe Luis – Raul Garcia, Gabi, Tiago, Koke – Adrian (Diego ’61), Villa (Cristian Rodriguez ’79). Antrenor: Diego Simeone

FC Barcelona: Pinto – Alves, Bartra, Mascherano, Alba – Xavi, Busquets, Iniesta (Pedro ’72) – Messi, Fabregas (Alexis ’61), Neymar. Antrenor: Gerardo Martino

În tur, scorul a fost egal, 1-1.

Tragerea la sorţi pentru semifinale are loc vineri.